Brouzdaliště v Litovli

„Po mechanickém ostříhání je potřeba rostliny v čistící části biotopu ještě ručně upravit do finální podoby,“ vysvětluje správce litovelského koupaliště Jiří Motola.

Ve vodní ploše vedle areálu pro návštěvníky už má v podstatě hotovo. „Je to rutina. Až bude lepší počasí, pokročíme dál v přípravách areálu,“ poznamenal.

Fotogalerie: Litovel koupaliště brouzdaliště biotop

Největší novinkou letošní koupací sezony v Litovli bude brouzdaliště pro nejmenší návštěvníky. Mělký bazének o velikosti zhruba sto metrů čtverečních je už dokončený. Ovál se nachází mezi bufetem a biotopem.

Brouzdaliště bylo na původním koupališti a sami místní přišli s podnětem, zda by město vyžití pro nejmenší neobnovilo.

„Nové brouzdaliště je stavebně stranou biotopu. V případě čištění vody v něm bylo rozhodnuto, že nabídneme návštěvníkům i tuto alternativu,“ vysvětlil Jaroslav Erlec, ředitel technických služeb, které mají koupaliště na starosti.

Hřiště a lepší občerstvení v Laškově

„Máme zrekonstruované multifunkční hřiště, které je pro návštěvníky koupaliště volně přístupné. Chystáme zvětšení gastra, rozšíření stávajícího kiosku s občerstvením,“ lákal starosta David Kovář.

V Laškově vloni zaujalo návštěvníky, jak obec vyřešila chybějící stín. Na několika místech zelené plochy nechala do země zabetonovat originální slunečníky.

Jedná se o kovové konstrukce, po kterých se rozrostou popínavé rostliny. Tvarem pak budou slunečníky připomínat stromy.

„V příštích dnech zkontrolujeme vloni vysazené rostliny, jak zvládly zimu a případně něco dosadíme, abychom zastínění urychlili,“ dodal starosta.

To v Pasece potřebují do léta upravit brouzdaliště, které vyžaduje menší zásah. Návštěvníci se opět mohou těšit na divoký tobogán vedoucí z lesa, relaxační řeku a několik bazénů. Také pohodlná lehátka a slunečníky.

Vstupné pro letní sezonu 2023 zatím provozovatelé koupacích biotopů neprojednávali. Vzhledem ke zdražení vstupů je možné, že si návštěvníci připlatí.

Novinka v údolí Bystřice

Nejnovější koupací biotop v Olomouckém kraji připravují obce v údolí Bystřice. Jedná se o společný projekt Velké Bystřice, Hluboček a obce Mrsklesy.

Areál „Burk“ o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

„Aktuálně vrcholí projektová příprava. Poté, co vyřešíme přeložku vysokotlakého plynu, můžeme požádat o územní a stavební povolení. Předpokládáme, že to bude letos v létě,“ přiblížila přípravy starostka Hluboček Eva Hasníková.