Olodvorek poprvé ožil během uplynulého víkendu, v létě by tam mělo proběhnout několik kulturních akcí. Návštěvníci si na tomto místě mohou prohlédnout výtvarná díla, která zapůjčilo několik umělců.

„Věřím, že Olodvorek bude místo, které svým umístěním, charakterem i atmosférou nabídne veřejnosti možnost setkat se, popovídat si a časem se třeba dozvědět něco zajímavého na nejrůznějších besedách, zavlnit se v rytmu komornějších koncertů, prohlédnout si umění nebo si jen dát kávu a chvilku si v centru města odpočinout od všudypřítomného shonu,“ popsal Šimon Pelikán, kapitán a realizátor Plaveb Olomouc a také provozovatel Ološlapů.

Olodvorek je ve dvoře historického domu ve spodní části Dolního náměstí. Dům je nyní neobydlený a čeká na rekonstrukci.

„Vstřícný majitel do doby, než započnou stavební práce, dovolil provoz a prostory je dočasně možné využít ke konání nejrůznějších akcí,“ vysvětlil Šimon Pelikán s tím, že Olodvorek je otevřen všem uměleckým směrům.

Zájemci se mohou přihlásit a po domluvě tam uspořádat vernisáž, divadelní představení, projekci filmu, přednášku nebo slam poetry či jinou akci pro veřejnost.

„V podstatě hned po otevření se ozývá řada umělců, která by prostor pro svou produkci využila a z toho mám neuvěřitelnou radost,“ doplňuje Šimon Pelikán s tím, že kapacita je až dvě stovky lidí.

Aktuálně tam návštěvníci mohou vidět sochu akademického sochaře Ondřeje Olivy nebo vznášející se kolo olomouckého umělce Marcela Hubáčka. Provoz Olodvorku bude nepravidelný, program bude zveřejňován na www.plavbyolomouc.cz.