Festival Olmütz 1813 se konal už popáté a i letos se ho účastnili zkušení nadšenci z celé republiky.

„My jsme patrioti, jezdíme na takové akce po celé republice a i do zahraničí,“ představil archeolog Vlastivědného muzea Jesenicka Milan Rychlý Jarovornickou dělostřeleckou gardu, která se bitvy zúčastnila. „Rakouští dělostřelci mají bílé kalhoty, hnědý kabát a černé štulpny,“ popsal uniformu, ve které se od rána na Pevnůstce pohybovali.

Těžkými kabáty, lesklými botami a klobouky se to na Pevnůstce jen hemžilo. Poté, co výstřel z kanónu ohlásil ve tři hodiny začátek boje, rozdělilo se bitevní pole na několik barev. Rakouské vojsko mělo kromě hnědých kabátů i bílé, rusové bojovali v zeleném.

„Tady kolega bojuje za myslivecký pluk, ten sloužil hlavně k ostřelování důstojníků,“ představil Milan Rychlý spojence z šesté koalice. Protivník, francouzští vojáci, bojoval v modré, stejně jako ruští kozáci na koních.

Hodinovou bitvu Ruska s Rakouskem proti Napoleonově Francii nepřehlušil ani ohňostroj, který si pořadatelé nechali na závěr festivalu. Stovky výstřelů z flint a kanónů, granáty, válečné pokřiky a zvuky boje mezi meči a bajonety. To všechno zahalené do šedého mračna a vůně střelného prachu.

Od bitvy uběhlo 204 let, tentokrát si naštěstí nevyžádala žádnou oběť. Vojáci si tak mohli v plném počtu i s návštěvníky užívat dalším program letošního ročníku.

Kromě jezdecké show Kavalerie v plamenech pořadatelé připravili i koncert Rammstein revival. Festival probíhá pod záštitou Císařské Slavkovské gardy ve spolupráci se Středoevropskou Napoleonskou Společností a Muzeem Olomoucké pevnosti.