Stejně jako veřejnost si olomoucký rodák a mezinárodně uznávaný výtvarník prohlédl téměř pětitunový zvon Panna Maria Hostýnská a zhruba třináct set kilogramů vážící Jan Pavel II. před Arcidiecézním muzeem.

Rozhovor

Jaký je to pocit a jak jste spokojený s výsledkem?
Je to nádherná ukázka tradiční zvonařské práce. Mám z toho velkou radost a užívám si to spíš soukromě. Hlavní bylo, že jsou zvony plně funkční a v pořádku.

Kolik času uběhlo od původního nápadu až k dokončení?
Oslovila mne arcidiecézní kapitula a času opravdu moc nebylo. Normálně je to tak na rok práce, ale tuto jsme museli stihnout zhruba za deset měsíců. Přidaly se do toho také zdravotní komplikace, takže jsem vděčný svým blízkým a přátelům, kteří pomohli. Například se mnou jeli do Pasova, když jsem nemohl řídit.

Jak jste pro ně vytvářel reliéfy?
Všechny potřebné informace o podobě a velikosti zvonů mi poskytl zvonař Perner z Německa. Zadání od kapituly bylo nakonec velmi konkrétní, takže jsem se mohl soustředit na celkový výraz zobrazení. Po skicách a modelech jsme pak reliéfy vezli do dílny.

Máte za sebou dlouhou spolupráci na výzdobě zvonů s dílnou Dytrychových v Brodku u Přerova. S německým zvonařem Pernerem jste pracoval poprvé?
Ne, v minulosti jsem už u?něj jeden zvon udělal a musím říct, že je to úžasný člověk. Mistrovský v oboru a?velmi skromné povahy. Zvony odlévá opravdu tradiční technologií. Například jsem byl zvyklý, že se na připravené formě udělá tenká vrstva vosku a reliéf se pak lepí voskem. U něj jsem však viděl něco jiného, tam se lepí vepřovým sádlem. Kromě tradice to má taky několik výhod, můžete třeba ladit usazení písmen, než sádlo zatuhne. Pokud se člověk teď na povrch zvonu detailně podívá, uvidí na něm dokonce po tomto lepení stopy. Odlitek byl schválně ponechán v co nejpřesnější a surové podobě, tak jako tehdy.

Zvonů jste už zdobil více než sto padesát, je to pro vás stále něčím jedinečná práce?
Vždycky je to silný až spirituální zážitek. A ten počet jej určitě neoslabil. Podoba zvonu je velmi intimní záležitost, protože je po většinu času očím skrytá. Lidé se s ním pak setkávají pouze sluchem.