K výročí 30 let od Sametové revoluce připravují tehdejší členové stávkového výboru studentů na neděli 17. listopadu 2019 jednodenní akci plnou vzpomínek a ochutnávek dobové atmosféry.

Program začne v 10 hodin na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a vyvrcholí od 16 hodin záznamem legendárního koncertu Karla Kryla, který po návratu z exilu vystoupil v univerzitní hale.

Hlavním organizátorem Okupační stávky 2019 je Martin Štainer. Smyslem akce je oslavit výročí se všemi, kteří se tehdejšího dění účastnili, a zároveň přiblížit průběh Sametové revoluce v Olomouci ostatním lidem.

„Zveme i ty nejmladší, aby se podívali a prakticky si vyzkoušeli, co všechno bylo potřeba dělat: malování plakátů, tištění na cyklostylech, datlování na psacích strojích, vydávání časopisu Přetlak. K tomu zde budou dobové relikvie, jako jsou staré škodovky a žigulíky, fotky a filmy, ale i sametový guláš,“ láká na nedělní akci Štainer.

V aule filozofické fakulty od 15. hodin dojde k poděkování kantorům, kteří stávkující studenty podporovali, byť jim za to hrozil vyhazov z práce nebo mohli skončit ve vězení.

Organizátoři akce vyzývají také své bývalé spolužáky a kolegy, aby přijeli a pomohli s realizací happeningu.

„Na fakultě budeme chystat program po celou sobotu, v 18 hodin pak bude mše v katedrále sv. Václava a od 19 hodin společný večírek. Je nám jasné, že spousta lidí pojede v sobotu do Prahy na demonstraci na Letné, ale večírek by stihnout mohli a hlavně v neděli budeme potřebovat dobrovolníky,“ zdůraznil Štainer.

Informace a přihlášku zájemci najdou na webu www.olomouckarevoluce89.cz