„Problémy jsou od jara, kdy za klienty domova začali dojíždět z města jejich kamarádi a obsadili prostranství na Sadovém náměstí. Usadili se před kostelem v křoví, na území po vypáleném kulturním domě a zkoušejí i které dveře či okna jsou otevřené.

"Žebráci jako takoví se na Kopečku objevovali i v minulých letech, nyní jde ale opravdu o opilce. Charita slíbila, že budou situaci sledovat,“ uvedla po zasedání místní obyvatelka Hana Dvorská.

Ilustrační foto
Voda do lahve v restauraci zdarma! Olomoucký projekt se šíří po celém Česku

Více terénních pracovníků

Předseda KMČ Svatý Kopeček František Prášil řekl, že se stížnosti hromadily a proto se začátkem července potkali občané s vedením olomoucké charity.

„Na paní ředitelku Charity Olomouc jsem apeloval, aby se z jejich strany začal problém řešit. Slíbila, že posílí terénní pracovníky a zřejmě, podle zpráv, které od obyvatel přichází, už pracují. Nemáme nic proti charitnímu zařízení, jeho podstatou je pomáhat, ale nechceme, aby to bylo na úkor místních,“ konstatoval František Prášil.

Rybáři zachraňují rybí osádku z téměř vyschlého Trusovického potoka.
Trusovický potok vyschnul, rybáři zachraňují tisíce ryb

Pro lidi v tíživé situaci

Podle Charity Olomouc je Dům svaté Anežky určený pro lidi, kteří jsou v tíživé životní situace, současně mají sníženou soběstačnost a jsou na tom zdravotně špatně.

„Služba podporuje lidi, o které není jinak postaráno a nemají šanci získat pomoct v běžné službě pro seniory. Kapacita je třicet lůžek a jsme plně naplněni,“ popsal službu vedoucí střediska Samaritán pro lidi bez domova olomoucké charity, Petr Prinz. Poznamenal, že jej mrzí, že napětí v městské části vzniklo.

Patnáctý ročník letního hudebního festivalu Šternberský kopec.
Šternberský kopec přilákal na kapely tisíce lidí

Zlepšení situace?

„Ne všechny situace s námi musí souviset, ovšem problémy, které za námi jdou, jsme samozřejmě připraveni řešit. Chtěli jsme vyjít místním vstříc a tak se věnujeme úklidu prostranství kolem baziliky a taky mnohem intenzivněji pracujeme s klienty, kteří konzumují alkohol, aby nedocházelo k nějakým veřejným problémům. Celé okolí kontrolujeme a jsem přesvědčen, že situace je lepší, než jakou obyvatelé ještě před prázdninami popisovali,“ reagoval Petr Prinz.

„Někdy je ale problém, že řada lidí budí odpor tím, jak vypadají spíš než tím, jak se chovají. S tím my jako Charita máme už trošku problém, protože máme respekt k lidské důstojnosti bez ohledu na to, o koho jde. Věřím ale, že se jakékoli kolizní situace vyřeší,“ doplnil.

S odstupem několika dnů sice někteří místní stále upozorňují na to, že se bezdomovci shromažďují na poutním místě, které za rok navštíví tisíce turistů, zároveň ale přiznávají, že se situace o něco zlepšila.

„Není to pěkné, ale řekl bych, že od schůze v červenci je to lepší,“ pokrčil rameny asi pětačtyřicetiletý muž.

„Sedí tady a popíjí, koše jsou plné prázdných flašek od alkoholu a je tady nepořádek. Ale nikomu nic neříkají, nic nedělají,“ konstatovala zase žena, další z místních obyvatel.

Bazilika na Svatém Kopečku. Ilustrační foto
Sv. Kopeček je mezi elitou památek, letos začne proměna za 120 milionů

Do chrámu se bedomovci nestahují

Situace se postupně uklidňuje i podle svatokopeckého kněze Petra Slabocha.

„V chrámu jsme s bezdomovci zatím problémy neměli,“ řekl kněz.

Bezdomovectví je podle něj celospolečenskou otázkou, která se musí řešit. Lidí bez domova bude přibývat.

„Charita pro ně dělá maximum a výborně. Svatý Kopeček je poutní, požehnané místo a vedle hospicu, kde lidé umírají tam je teď i místo, kde mohou dožívat. Situace je to složitá, ale věřím, že se vše urovná,“ doplnil Petr Slaboch.

Alej na Svatý Kopeček kolem roku 1890 (vlevo) a nyní
Obří kříž vedoucí na Sv. Kopeček půjde zase vidět. Alej čeká velká obnova
Českomoravská provincie Kongregace sester premonstrátek vlastní pod stávající parkovací plochou u zoo 11722 metrů čtverečních orné plochy
Nové parkoviště u zoo? Pastvinu možná vystřídají auta a atrakce