Nejprve sužovaly porosty květnové vytrvalé deště, které vytvářely vodní laguny, pozdější tropická vedra naopak způsobovala vysychání. A teď, když se měly žně na Hané rozjet na plné obrátky, vyhnaly kombajny z polí bouřky a déšť. A předpověď na nejbližší dny zemědělcům rozhodně starostí neubírá.

„Deštivé počasí hlášené na celý týden může způsobit, že řepky začnou klíčit v šešulích či praskat, a mohou ztrácet na kvalitě i na výnosu,“ myslí si ředitel Okresní agrární komory v Olomouci Miloš Porč.

Srážky se mohou zle podepsat i na obilí.

„Bude-li ještě týden pršet do pšenic nachystaných na sklizeň, může dojít k vysokému poklesu obsahu lepku, což je jeden ze základních ukazatelů potravinářské kvality. Z potravinářské pšenice se pak v takovém případě stává krmná. Potom dochází ke snížení ceny, vzniká přetlak a těžko se kvůli horší ceně s pšenicí obchoduje,“ upozornil předseda komory Vladimír Dosoudil.

Výnosy nižší až o 15 %

Agrárníci už teď vědí, že výnosy se na loňskou úroveň rozhodně nevyšplhají.

„V olomouckém okrese bude výnos o deset až patnáct procent nižší než v loňském roce. Pokud se jedná o výrobu, bude to ještě horší, protože došlo ke snížení osevních ploch,“ uvedl Porč.

V zemědělském družstvu v Dubu nad Moravou sklidili tři sta padesát hektarů pšenice, velkou část pozemků zalily vodní laguny způsobené prudkými dešti.

„Propady výnosu na dlouhodobě zavodněných plochách dosahují v porovnání s loňským rokem sedmačtyřiceti procent,“ prozradil neradostné číslo předseda družstva Jan Spáčilík. Ani v případě porostů, které se„neutopily“ a na první pohled přečkaly bez větší újmy, však podle něj není předpověď nikterak optimistická.

„Pokud měl někdo úrodu ve vyšších polohách, které voda tolik nezasáhla, neznamená to automaticky, že dosáhne vyšších výnosů. Pozemků rovných jako stůl, kde se srážky rovnoměrně rozprostřou, je opravdu málo. Vždy se najde určitá část s menšími lagunami, o kterých ani člověk neví,“ upozornil šéf družstva.

„Z dálky sice vypadá porost pěkně, ale když sednete do kombajnu, zjistíte, že výnos kolísá a v průměru tak musí být určitě nižší. Počítám proto s poklesem kolem dvaceti procent,“ dodal Spáčilík.

#nahled|https://g.denik.cz/43/dc/psenice_lany_klasy_obili201007263_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/dc/psenice_lany_klasy_obili201007263.jpg|Lány pšenice u Pňovic#

Vypadá to na průměrné ceny

Náplastí může být pro zemědělce fakt, že slabší úrodu letos očekává nejen Haná potažmo Česká republika, ale i ostatní evropské země. A právě to by mělo mít vliv na zvýšení cen za plodiny.

„Předloni byly ceny až překvapivě vysoké. V roce 2009 byly naopak velmi nízké, což možná vyhovovalo obchodníkům, ale v žádném případě zemědělcům. Letošní ceny očekáváme někde mezi těmito dvěma póly,“ předpokládá Porč.

Podle předsedy Dousoudila ovšem ani příznivější ceny nemohou pěstitelům ztráty na plodinách plně vynahradit.

„Ceny na burzách začaly stoupat, největší nárůst měla zatím řepka. V našem regionu je ovšem zhruba šedesát procent cen řepky nasmlouvaných ještě za původní nižší cenu stanovenou přede žněmi. Ti, kteří tyto smlouvy podepsali, budou znevýhodněni,“ vysvětlil Dosoudil.