Každoroční setkání uměleckých kovářů na Přerovsku už dávno pokořilo regionální či tuzemský rozsah. „Je to paráda. Já jsem sice přijel z Přerova, ale tu mezinárodní úroveň skutečně obdivuju. Pro region je jen dobře, že si na Hefaiston zvykli i cizinci," ohodnotil návštěvník František, který si tradiční letní projekt v prostorách dominanty kraje v posledních letech nikdy nenechal ujít. „Rozhodně se mi to neomrzí. Ta akce je pokaždé hodně pestrá a vždycky tady narazím na něco nového," doplnil.

Lidí, kteří si v sobotu či v neděli na Helfštýn našli cestu, by se napočítalo mnoho a mnoho tisíc. „Jen za sobotu prošlo hlavní branou Helfštýna šest tisíc platících návštěvníků. Celkově se to zatím odhaduje těžko, protože další lidé tady pořád ještě chodí," poznamenal těsně před nedělním polednem kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Jak sám dodal, Hefaiston je vůbec největší akcí, které Muzeum Komenského v Přerově na hradě v průběhu roku pořádá. „Každý ročník je něčím specifický. Všichni kováři, kteří přijeli, jsou jedinečné osobnosti a dokládají to i svými pracemi. Sjede se jich tady několik stovek, taková akce nikde jinde na světě není," podotkl kastelán.

Na příchozí zájemce i samotné kováře letos čekaly soutěže, koncerty a další bohatý program. Hefaiston ale i v letošním roce lákal hlavně na výstavu exponátů, která přilákala davy lidí všech věkových generací. Návštěvníci tentokrát obdivovali přibližně 320 vystavených prací. Také v tomto směru se 32. ročník Hefaistonu zařadí mezi ty nejúspěšnější.