Primátor si dal lepší osvětlení jádra města za cíl v březnu, když nastoupil do funkce. Od té doby za ním jde. Radnice už získala územní souhlas, vyměnila staré elektrické rozvody, předjednala prodej současných světel… Minulý týden jí však široce rozjetou přípravu zatrhl soud vydáním předběžného opatření.

Něco takového vedení města nečekalo.

„Soudkyně rozhodla o předběžném opatření a de facto nám znemožnila vyměnit osvětlení za plánované lampy značky Philips, typ UrbanStar. Výrok mě překvapil," řekl Martin Major na adresu olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě.

Na tu se skrze advokáta obrátil pražský architekt Jan Šépka. Jakožto spoluautor rekonstrukce náměstí odmítá, aby kolem radnice stály jiné sloupy veřejného osvětlení než ty dnešní od firmy Thorn (připomínající sirky nebo cigarety) či jím původně navržené lampy s velkou odrazivou plochou (pro kterou jsou přirovnávány k plácačkám). Uspěl, soudkyně mu dala za pravdu.

Radnice má za to, že chybně.

„Rozhodnutí má spoustou vad. Chybí jakékoli odůvodnění. Nebyli jsme obeznámeni, že se řízení o předběžném opatření vůbec vede. Nebyli jsme dotázáni na názor a nebyli jsme vyzváni, abychom předložili svá tvrzení. Proto v zákonem stanovené lhůtě podáme odvolání," vysvětlil primátor reakci města.

Doufá, že nadřízený vrchní soud verdikt zruší a vrátí ho zpátky na krajskou úroveň k dalšímu řízení.

Nicméně Jan Šépka považuje takové tvrzení za velmi sebevědomé. „Předběžné opatření platí a není obvyklé, že by ho soud vzal zpátky. Momentálně nemůže město na náměstí dělat nic. Ani prodat lampy Thorn, ani umístit světla UrbanStar," vyloučil architekt, že by do jeho díla mohl nyní někdo zasáhnout.

Kam se případně podějí ty staré?

Prodej lamp měli radní vymyšlený jako součást výměny, kvůli soudu ho ale odložili. Kupcem by mohla být společnost AUTO Čechák.

„Chtějí nasvětlit některý ze svých areálů. Cena nebyla stanovena, musíme zpracovat znalecký posudek. S ohledem na to, že se jedná o technické zařízení starší deseti let, ale myslím, že bude mít hodnotu šrotu," sdělil primátor Major.

Firmu oslovil příběh, který lampy mají.

„Zaujal mě původ i debata, která se kolem nich strhla. Mají velkou mediální popularitu, ať už v dobrém či ve zlém," řekl jednatel společnosti Ladislav Čechák. Minulost světla mají připomínat cedulky s informací, od kdy do kdy osvětlovaly Horní náměstí v Olomouci. Ladislav Čechák sdělil, že zaměstnává dost šikovných lidí na to, aby případné zrezivělé lampy opravili.

„Konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo," podotkl.

Nejsou lampy jako lampy

Město by u soudu případně mohlo těžit z toho, že ve smlouvě z roku 1996 se nemluví o konkrétní podobě veřejného osvětlení. Obejít předběžné opatření by také bylo možné použitím jiných lamp než Philips UrbanStar, které zmiňuje usnesení. Podle architekta však jednání na radnici nic takového nenaznačovala.

„O žádných jiných lampách nevím a ani při rozhovorech další alternativu primátor nepředkládal," řekl Jan Šépka. Ke smlouvě dodal, že jak mají lampy vypadat, sice nepopisuje, vše je ale stanoveno v projektu schváleném městem.

I přesto, že se s Martinem Majorem během roku viděl mnohokrát, ke společnému závěru nedošli. Ze schůzek vycházelo, že ve hře je původní návrh plácaček a typ UrbanStar představuje jednu z možných variant. Dopadlo to ale jinak.

„Diskuze s městem neexistuje, primátor ji odmítá. Nebere zřetel na to, že světelné parametry UrbanStarů nejsou kvalitní a že světelná pohoda se nezlepší. Naopak všechny indicie, které uvádí, jsou zkreslováním údajů," kritizuje Jan Šépka přístup radnice.

Primátor ale odkazuje na světelnou zkoušku, kdy výrobek Philips ukázal lepší výsledky než současné lampy Thorn. Plácačky u srovnání chyběly.