Bez šance na realizaci není zřejmě ani odvážný projekt z pera architekta Jana Šépky, ač ten má obavy, že příležitost realizovat známou podobu přístavby je minulostí.

Ministerstvo kultury ujišťuje, že podmínky nebudou předem vyřazovat nikoho, tedy ani Šépku.

„Ministerstvo kultury trvá na výběru takové formy architektonické soutěže, kdy nebude diskriminován žádný potenciální účastník soutěže a tedy ani zpracovatel již provedené architektonické studie,“ sdělila Deníku mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

„V původní veřejné zakázce z roku 2009 nebyly vytvořeny soutěžní podmínky, které by zohledňovaly kvalitu architektonických návrhů. My jsme podporovali a podporujeme soutěže. Zejména u takzvaných městotvorných objektů, do nichž nepochybně patří i budova Středoevropského fóra, je to důležité,“ vysvětlovala mluvčí.

Soutěží chce ministerstvo zabezpečit účast širokému okruhu architektů a zároveň zohlednit současné požadavky Muzea umění Olomouc, které jako zadavatel stanovuje podmínky soutěže. Ty ale nakonec schvaluje ministerstvo.

Zahrádka před cukrárnou Madlen na Dolním náměstí začala vznikat už v polovině března
V centru Olomouce už chystají zahrádky. Otevřít ale ještě nemůžou

Staněk: Vybírat z více návrhů

S vypsáním architektonické soutěže, jejíž termín zatím není znám, přišel ministr kultury a bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD). Podle něj je na soutěž prostor a je to přesně to, po čem volá veřejnost.

„Abychom měli možnost vybírat z více návrhů,“ sdělil tehdy.

Zároveň všechny projekty, které jsou budovány z národních finančních zdrojů, takovou architektonickou soutěží procházejí.

„Čímž vůbec nehovořím o kvalitách předloženého projektu. Toto nezpochybňuje předložený projekt,“ zdůraznil již vloni v září Staněk na dotaz Deníku, zda to znamená, že známý projekt je ze hry.

Ministr kultury Antonín Staněk na představení modelu SEFO od architekta Jana Šépky
Staněk: Na podobu SEFO by měla být soutěž, času je dost
Premiér Andrej Babiš a vláda v Muzeu umění v Olomouci
SEFO je podle Babiše "skutečně jedinečné". Chce jej podpořit

Soutež zatím nevyhlásili

Na pondělní panelové diskusi na téma „Středoevropské fórum Olomouc a Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budovy v historickém prostoru města“ pořádané v Praze se pozvaní odborníci vyjadřovali ke dvěma možnostem: zda pokračovat v projektu Středoevropského fóra podle stávajícího návrhu, nebo uskutečnit architektonickou soutěž na podobu SEFO, jak požaduje ministr kultury Antonín Staněk.

„Mrzí nás, že nikdo z vedení Muzea umění Olomouc na tuto debatu neobdržel pozvánku, přestože Středoevropské fórum je projektem Muzea umění Olomouc. V závěru diskuse požádal o slovo ředitel Muzea umění Michal Soukup, který byl v publiku, ale příležitost k vyjádření nedostal,“ poukazovalo Muzeum umění v tiskovém prohlášení.

Ředitel muzea v úterý potvrdil, že soutěž doposud vypsána nebyla.

"Ještě se tom určitě povedou diskuse, ale zatím platí to, co řekl pan ministr. Soutěž má být anonymní a mezinárodní. Zatím ale vyhlášena nebyla," sdělil Deníku.

Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží. Zdroj: Muzeum umění Olomouc

Zdroj: Youtube

Olomoucká synagoga zničená v roce 1939
Vypálenou synagogu má připomínat kovový model. Zůstane i parkoviště?

Šépka: Měl bych být vyřazen

Architekt Šépka, který se panelu zúčastnil, nabyl z diskuse pořádané ministerstvem kultury přesvědčení, že venku ze hry je.

„Soutěž má být mezinárodní a anonymní, což znamená, že ty návrhy budovy Středoevropského fóra před tím nesmí nikdo vidět. Ovšem můj projekt je zatím jediný a všichni zúčastnění už ho znají, takže by musel být z objektivního hlediska vyřazen,“ vysvětlil pohled Šépka. Jak uvedl, stále doufá, že s ministerstvem najdou společnou řeč a SEFO vznikne tak, jak jej před lety navrhl.

Proti vypsání výběrového řízení na projekt SEFO se v petici postavila desítka architektů a zástupců vysokých škol.

Vyzvali ministra, aby na soutěži netrval, a místo toho otevřel prostor pro realizaci podoby vytvořené v roce 2009 architektem Šépkou.

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal v koláži s vizualizací SEFO
"Otec" SEFO Pavel Zatloukal: Jsem rád, zároveň v rozpacích

Snaha odstranit ředitele?

Petice se v souvislosti s děním kolem SEFO podepisovala také v Muzeu umění Olomouc, kde se čtyři desítky zaměstnanců v prohlášení postavily za svého ředitele Michala Soukupa.

Důvodem byl již skončený hospodářský audit a obavy zaměstnanců, že je za ministerskou kontrolou snaha odvolat stávajícího šéfa muzea, aby mohl dosadit svého člověka. Kontrola se týkala právě projektu SEFO.

„K těmto spekulacím se nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla Häckl.

Architekt Jan Šépka
Architekt SEFO Šépka: Olomouc má šanci být výjimečná