„Došlo k dohodě. Zastupitelstvu bude navrhnuto zřízení nového výboru složeného ze zástupců obcí, který by měl mít na starosti komunikaci mezi osadními výbory, zastupitelstvem a úřadem. Vznikne nová oficiální platforma pro komunikaci a efektivní a partnerské fungování,“ uvedl starosta Litovle Viktor Kohout (SNK).

Navýšena by měla být částka 200 korun na občana na drobné výdaje v místní části.

„Do rozpočtu bude navrženo 2400 korun. Peníze budou použity na základě požadavku výboru v rámci rozvoje obce,“ popisoval starosta.

Rozvodem pohrozili zástupci osad kvůli dlouhodobému přehlížení problémů v okrajových částech, kam podle předsedů osadních výborů plyne minimum peněz z litovelské kasy. Vytýkají špatnou komunikaci ze strany vedení města.

„Rozklíčovali jsme výdaje za poslední dva roky a obce nebyly v žádném případě šizeny. Analýzu těchto podkladů za deset let, jak bylo požadováno, bohužel do zastupitelstva nestihneme,“ reagoval Kohout.

Odtržením od Litovle a vytvořením samostatné obce pohrozilo deset z jedenácti místních částí. Litovel by zůstala se Třemi Dvory a žilo by zde zhruba 7 300 obyvatel, oproti současným 9 900 obyvatel.