"Když se mluví o německé menšině u nás, většina z nás si představí Sudety, oblast českého pohraničí. Málokdo si uvědomí, že oblast německého osídlení končila ze severu až na Konicku a v Oderských vrších a kromě toho existovaly ještě německé jazykové ostrovy jako byla třeba Olomouc," vysvětluje Martin Hájek.
"Když jsem před lety zkoumal téma vysídlení Němců z Olomouce, překvapilo mě, jak málo je probádané. Německá minulost města jako by se vytratila z regionální paměti. Za tu dobu se situace změnila a vzniklo mnoho dalších prací, které se dané tematice věnují,“ dodává.
Kniha se věnuje poválečnému ´zúčtování´ s německou menšinou v Olomouci a okolí po skončení druhé světové války a jejím vysídlení do Německa.
Čtenáři se zde mohou dozvědět, jak vypadaly česko-německé vztahy v Olomouci před odsunem, a přečíst si, jak to vypadalo v internačnímu táboře v Nových Hodolanech.
Původní vydání vyšlo v roce 2013, nová verze prošla důkladnou revizí.
"Kniha byla původně vypracována jako diplomová práce na Katedře historie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně pod vedením historika Martina Markela. Původní vydání z roku 2013 bylo rozebráno, a tak jsem vyslyšel poptávku po novém vydání. Kniha prošla před vydáním důkladnou revizí. V současnosti se připravuje i německý překlad," poznamenal autor několika dalších titulů zabývajících se regionální historií.
Martin Hájek vystudoval historii na Masarykově univerzitě v Brně. Doktorské studium obecných dějin absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Zabývá se především německou menšinou v Olomouci a česko-německým vztahům v době první Československé republiky.
Je autorem knih Odsun Němců z Olomouce (2013), Vrahovice v moderní době. Dějiny obce v letech 1885–1973 (2019) a Olomoučtí Němci 1918–1938. V současnosti působí jako středoškolský pedagog.