„Železobetonovou konstrukci se žáruvzdornou vyzdívkou jsme provrtali na sto pětadvaceti místech, kam jsme umístili rozbušky,“ vysvětlil Nekarda. Pár minut po poledni padl komín přesně tam, kam měl.
Od rána Nekarda bedlivě sledoval počasí. Jeho pátý letošní odstřel naplánovaný na pravé poledne mohla uspíšit pouze bouřka. „To bychom na nic nečekali. Případný blesk by mohl poškodit některé rozbušky a komín by pak spadl jinam,“ vysvětlil střelmistr s šestatřicetiletou praxí. Počet odstřelených komínů jde do desítek, sám je ale nepočítá. Nejvyšší měl 120 metrů.
Komín byl součástí výtopny na lehké topné oleje v areálu bývalých sovětských kasáren. Ty chce město proměnit na průmyslově technickou zónu. Demolice postihne téměř všechny objekty, jelikož jsou v havarijním stavu. Zůstanou pouze tři stavby. „Hledáme pro ně využití. Mohl by v nich být archiv magistrátu, sklady odboru ochrany nebo chráněné bydlení,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).
Kasárna se zamořenou půdou po bývalém vojenském skladu pohonných hmot získalo město zdarma. Na asanaci využije dotací z Bruselu přesahujících 36 milionů korun. Ze svého rozpočtu Olomouc vydá jen osm set tisíc.