Zprávy o možném stěhovaní letounu Tupolev 104, který vybrali samotní čtenáři Olomouckého deníku mezi největší ostudy města, se objevily už před časem.

Město nyní oslovilo Letecké muzeum v olomoucké čtvrti Neředín, jestli by o letoun mělo zájem. Háček je ovšem v tom, že Tupolev, ve kterém funguje restaurace a bar, patří soukromému majiteli. Městu patří pozemky, na kterých stroj stojí.

„Oslovilo nás město s tím, jestli je pro nás letoun zajímavý a měli bychom o něj zájem. Ano, je a měli. Ovšem jednání je mezi městem a majitelem. My jsme pouze navrhli několik variant, jak a co by se dalo dělat. Jak nakonec majitel s letadlem naloží je jeho věc,“ řekl Tomáš Kelnar, mluvčí Leteckého muzea Olomouc.

Vlastník letounu Jaromír Navrátil se k věci nechtěl podrobně vyjadřovat. Naznačil však, že si neumí představit, že by se letadlo mělo v nejbližší době stěhovat.

Podle jeho syna je možných několik variant, co by se s letadlem mohlo dít.

„Z rady města nás nikdo v této věci neoslovil. Sám jsem byl před časem na majetkoprávním odboru, takže město o mě ví. Žádným jednáním se nebráníme, ovšem pokud budu možné stěhování řešit, půjdu rovnou do muzea,“ řekl Martin Navrátil.

Podotkl, že bude záležet na podmínkách, kterému možní zájemci nabídnou. Nezavrhl však ani variantu opravy stroje, ani možné sešrotování.

ČTĚTE TAKÉ: Zimák, letadlo, herny. Největší ostudy dál hyzdí Olomouc

Historie olomouckého letadla Tu-104

Ruský stroj Tu-104 byl ve své době druhým dopravním proudovým letounem na světě, na pravidelných linkách začal létat v roce 1956.

Současné olomoucké „túčko“ vstoupilo do služeb Československých aerolinií v roce 1963, z provozu bylo vyřazeno v roce 1974. Poté bylo dokonce na chvíli přemalováno do barev italské společnosti Alitalia a zahrálo si i ve filmu.

Do Olomouce jej na jeho současné místo nechala v roce 1975 přivézt společnost Restaurace a jídelny, která zde začala provozovat ve své době poměrně unikátní noční vinárnu.

Jako noční podnik sloužil vnitřek v různých podobách prakticky až do konce osmdesátých let. Po krátké pauze a změně vlastníka jej v roce 1990 odkoupila dvojice podnikatelů, z valné části jej zrekonstruovali a znovu zprovoznili.

Letadlo s diskotékou pak prodali jeho současnému majiteli v roce 1996. (kof)