V krajském zastupitelstvu i ve funkci hejtmanova náměstka Macek nahradil bývalého krajského šéfa ODS Michala Záchu, který kvůli obvinění v kauze nezákonného ovlivňování dopravních zakázek rezignoval na veřejné funkce i členství v ODS.

Na obsazení místa v krajské radě se v pátek dohodla koaliční rada složená ze zástupců Pirátů, STAN, Spojenců a ODS.

ODS podle informací ČTK jako náhradu za Záchu nejprve navrhla místopředsedu regionálního sdružení ODS a krajského zastupitele Josefa Ťulpíka, krajská koalice se ale nakonec dohodla na Mackovi.

Podle dřívější dohody koalice má nyní dopravu v kraji místo náměstka za ODS na starost hejtman Josef Suchánek (STAN), pod kterého ještě spadají finance a krizové řízení.

Hejtman Josef Suchánek o novém vedení resortu dopravy Olomouckého kraje, 24.11. 2023
ODS přišla v krajské vládě o dopravu, kvůli kauze zkorumpovaných zakázek

Mackovi v roli hejtmanova náměstka připadla správa majetku, o kterou se dosud staral hejtman, a po Záchovi dostal sport.

Zácha je spolu s dalšími lidmi obviněný v případu ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji.

Michala Záchu nahradil v zastupitelstvu Petr Caletka.
Přerovské „Palermo?“ ODS se ocitla pod palbou opozice. Zácha nahrazen

V polovině listopadu v souvislosti s kauzou oznámil rezignaci na náměstka hejtmana pro dopravu a krajského zastupitele s platností k 30. listopadu, rezignoval i na funkci radního a zastupitele v Přerově. V městské radě ho nahradil Jakub Navařík (ODS) a v zastupitelstvu Petr Caletka (ODS). Koaliční rada v Přerově se již dříve shodla na tom, že bude pokračovat ve stejné sestavě - ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

V případu nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji policie obvinila 13 lidí. Většina z nich se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě. Kromě Záchy je na seznamu obviněných také bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch. Oba se již vzdali členství ve straně.

Robert Knobloch (vlevo) a Michal Zácha (vpravo)
Dvě slivovice. Zácha s Knoblochem podle policie používali kódy pro úplatky

Regionální rada ODS poté navrhla zrušit celé přerovské sdružení. Regionální sněm minulý týden celorepublikovému sněmu doporučil, aby přerovské oblasti odňal licenci. Na seznamu obviněných jsou také zástupci Správy silnic Olomouckého kraje i zástupci stavebních firem.