Zabránit vzniku pětasedmdesát metrů vysoké věže chtějí mimo jiné přesvědčením Olomoučanů, že projekt nenávratně poznamená panorama jejich města.

Vizualizace mrakodrapu na ŠantovceIniciativa Občané proti Šantovka Tower zorganizovala veřejné shromáždění na 17. hodinu na Václavské náměstí (u dómu) a na 17.45 na Horní náměstí.

„Pokud má ještě veřejnost možnost se vzepnout a vyjádřit odpor, pak je to právě teď. Ještě není vše ztraceno. Řada nekalostí politiků a úředníků může procházet jedině kvůli nezájmu občanů," řekla členka sdružení Za krásnou Olomouc Martina Mertová.

Doplnila, že budova o dvaadvaceti patrech je naplánována do ochranného pásma městské památkové rezervace, kde jindy mívají majitelé nemovitostí problém s povolením k přístavbě patra nebo výměně oken.

„Jak chce výkonný orgán památkové péče ustát před občany tak razantní výjimku ve svých pravidlech?" ptala se Mertová.

Podle reakcí na facebooku, účast na veřejném protestu potvrdily na tři stovky lidí. Hnutí Občané proti Šantovka Tower vyjádřil v pondělí podporu také děkan filozofické fakulty UP Olomouc Jiří Lach.

Protest odpůrců plánované výškové stavby v areálu Šantovky

Protest odpůrců plánované výškové stavby v areálu Šantovky při otevření obchodní galerie. DENÍK/Veronika Kolesárová

Památkáři vs. památkáři

Odborníci z Národního památkového ústavu (NPÚ) chystají odvolání ke krajskému úřadu proti kladnému stanovisku památkového odboru magistrátu.

„Zamýšlená výstavba vizuálně a významově poškodí dominanty Městské památkové rezervace Olomouc v blízkých i dálkových pohledech, a to zejména při pohledu z Dolního náměstí a od jihu z oblasti takzvaného zeleného klínu," stojí v prohlášení, které zveřejnil NPÚ v pondělí.

Ředitel olomouckého pracoviště NPÚ František Chupík chce podniknout veškeré možné kroky k napadení a přezkoumání stanoviska městských památkářů.

Investoři však obavy svých odpůrců odmítají a tvrdí, že panorama města narušeno nebude.

„Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl zástupce investora Richard Morávek.

Britský architekt: Elegantní a kvalitní 

Šantovka Tower - vizualizace SMC Development I podle britského architekta Roberta Bishopa, který se na vzhledu čtvrti podílí, nejsou protesty na místě.

„Budovu pokládám za elegantní, vytvořenu z kvalitních materiálů. Nejde o narušení panorama, ale o jeho doplnění kvalitní budovou," uvedl architekt.

Olomouckému deníku sdělil, že do lokality i jejího okolí výšková stavba zapadá, a to jak po stránce proporční, tak i funkční.

„Chápu, že je zde tak napjatá atmosféra. U takovýchto staveb to není nic zvláštního. S námitkami, že Šantovka Tower narušuje panorama města, však nemohu souhlasit," řekl architekt londýnského ateliéru Benoy.

Výšková budova Šantovka Tower má být postavena v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka. Má být součástí nové čtvrti, kde chtějí investoři v roce 2015 zahájit další etapu zaměřenou na stavbu rezidenčních objektů. Vyrůst by tam mělo na 400 bytů.