Kámen zde připomíná Josefa Šantu, novináře a odbojáře, který v ulici bydlel a zemřel na samém konci války v Terezíně.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou pozlacené betonové kostky, které se vkládají do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech.

„Projekt kamenů Stolperstein není zaměřen jen na židovské oběti, je zaměřen na všechny oběti, které zemřeli pod rukama nacistů," vysvětlil Petr Papoušek, předseda Židovské obce Olomouc.

„Jsme rádi že se konečně v Olomouci položil první kámen tohoto typu," řekl Petr Papoušek.

Pokládání kamene se zhostili členové olomoucké sociální demokracie, jejímž byl Šanta členem. Před dům, kde Josef Šanta bydlel, se přišla podívat také jeho vnučka.

Ve čtvrtek odpoledne byly ještě položeny další čtyři Stolpersteiny na památku Evy a Valerie Silbingerové a Emila a Anny Zuckerkandlových. 

Kamenů zmizelých připomínajících Olomoučany umučené či zavražděné nacisty je ve městě už 112 a postupně mají přibývat další.

Další Kameny zmizelých v Olomouci připomínají i hrůzný osud baletky s dítětem

Dvacet let v Olomouci, pak Dachau

Josef Šanta přišel do Olomouce v roce 1921 a ubytoval se nedaleko dnešní tržnice v Hanácké ulici, která nyní nese jeho jméno.

Ve 30. letech byl členem městského zastupitelstva v Olomouci. Pracoval jako redaktor listu Hlas lidu, působil rovněž jako sociálně-demokratický politik.

„Za okupace měl zákázáno vykonávat novinářskou činnost a připojil se k politickému odboji," uvedl historik Petr Urbášek.

V roce 1940 byl zatčen a vězněn v Brně. Odtud ho převezli do koncentračního tábora Dachau a později byl převezen do Malé pevnosti Terezín, kde 9. května 1945 podlehl tyfové epidemii.

„Stejný osud jako Šantu čekal i čtyři další členy zastupitelstva," dodal historik.