Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo moderní a bezpečnější odpočívadlo na dálnici D35 u Skrbeně před rokem. Do proměny tehdejší ostudy dálniční sítě v Česku, která vznikla spolu s dálnicí v osmdesátých letech a od té doby se nezměnila, investovalo ŘSD na 45 milionů korun.

D35 v Litovelském Pomoraví. Ilustrační foto.
Průtah ve Šternberku nebo D35 na Litovel. ŘSD letos utratí za opravy 600 milionů

Parkoviště nacházející se naproti motorestu Křepelka je vybaveno posezením, odpadkovými koši a od autostrády odděleno zdí.

„Je doplněno o mobiliář dle nových standardů ŘSD, plochy pro stání a odpočinek odděluje od dálnice D35 gabionový plot dlouhý 170 metrů,“ představoval tehdy novinku regionální mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Plocha zahrnuje 20 míst pro nákladní auta a 29 pro osobáky. Zajišťuje také stání pro autobusy i karavany. Parkoviště je osvětleno pomocí moderních LED svítidel, je vybaveno kamerovým dohledem a systémem pro sledování obsazenosti stání pro nákladní automobily.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
Dopravní stavby roku 2024 okolo Olomouce: vymodlená dálnice, obchvat i spojka

Není dodavatel

I po roce od zprovoznění však chybí avizovaná sanitární zóna s automatickými toaletami.

ŘSD se stále nedaří sehnat firmu, která by důstojné hygienické vybavení dodala. Zakázku na konci loňského roku vypsalo již popáté. Naposledy s hodnotou 4,8 milionu korun.

„K sanitární zóně odpočívky Skrbeň mohu sdělit, že páté výběrové řízení nedopadlo úspěšně, protože se do soutěže nikdo nepřihlásil,“ potvrdil regionální mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Nové dálniční odpočívadlo na D35 u Skrbeně ve směru na Olomouc nabízí motoristům komplet zázemí. WC zatím provizorní, 1. ledna 2023
Z ostudy u Olomouce je moderní odpočívka se zázemím. Takto se proměnila

ŘSD tedy čeká další kolo.

„Vstříc úspěšnému výběru dodavatele upravujeme předpokládanou cenu, která se odvíjí od zdražování stavebních komodit. Právě hodnota zakázky by mohla být důvodem, proč se nám zatím nepodařilo vysoutěžit vhodnou firmu,“ poukázal Mazal.

Tzv. korporátní toaleta, multifunkční objekt včetně sprch a prodejních automatů na D55 mezi Přerovem a OtrokovicemiTzv. korporátní toaleta, multifunkční objekt včetně sprch a prodejních automatů na D55 mezi Přerovem a OtrokovicemiZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Nová odpočívka u Litovle, nebo Moravičan?

Na D35 je podle ŘSD dlouhodobě velký převis poptávky po stáních pro nákladní automobily. Mezi Mohelnicí a Olomoucí proto plánuje postavit velkokapacitní parkoviště.

Nová odpočívka by mohla vyrůst u Moravičan, kde samosprávy odmítly na svých katastrech toto odpočinkové místo pro řidiče.

Existuje i druhá varianta, která je situována u Litovle. Záměr, v obou verzích, nyní prochází posuzováním dopadů na životní prostředí. Vloni krajský úřad vrátil dokumentaci o hodnocení vlivů záměru „D35 odpočívka Mohelnicko v lokalitě Mohelnice/Litovel“ k přepracování.

Místo, kde u Moravičan ŘSD plánuje vybudování velké dálniční odpočívky
Obří dálniční odpočívku u Moravičan nechtějí obce ani lidé. Podepisují petici

Další velká odpočívka pro kamiony a osobní auta na Olomoucku vznikne u Majetína na budované D55 v úseku Olomouc – Kokory. Půjde o oboustranné odpočívadlo, jež ale bude zprovozněno až společně s dálničním úsekem z Kokor do Přerova.