„Připravujeme revitalizaci odpočívky Nemilany na dálnici D35 u Olomouce (km 269 směr Mohelnice),“ informovalo ŘSD na Twitteru.

Plánují se opravy betonového parkoviště a úpravy vedlejší odpočinkové plochy po 20 letech provozu. „Počítáme například i s dětským hřištěm,“ sdělilo ŘSD.

Zakázka je nyní ve fázi výběrového řízení zhotovitele.

Ve Skrbeni se ve směru na Olomouc chystá rozšíření stávající odpočívky vybudované v 80. letech minulého století. Na budoucím staveništi byly v minulých týdnech vykáceny všechny stromy a keře.

Odpočívka bude nově vybavena mobiliářem. Sociální zázemí bude řešeno takzvanou korporátní toaletou.

Jde o novinku, která je zatím v provozu na D55. Jedná se o prefabrikovanou stavbu automatických toalet, kde je kromě wc i sprcha, která bude za poplatek.

Od dálnice bude parkoviště nově odděleno dva metry vysokým gabionovým plotem v délce téměř 170 metrů

„Aktuálně vyhodnocujeme nabídky firem, zároveň máme požádáno o vydání stavební povolení,“ informovalo počátkem dubna ŘSD. „Zprovoznění stavby nastane příští rok,“ uvedlo.

Stavba u Moravičan. Nebo u Litovle?

Na D35 je podle ŘSD dlouhodobě velký převis poptávky po stáních pro nákladní automobily. Mezi Mohelnicí a Olomoucí proto chce postavit velkokapacitní parkoviště pro kamiony a osobní auta.

Nová odpočívka by mohla vyrůst u Moravičan, kde samosprávy odmítly na svých katastrech toto odpočinkové místo pro řidiče.

Existuje i druhá varianta, kterou ŘSD plánuje u Litovle. Záměr, v obou verzích, nyní prochází posuzováním dopadů na životní prostředí.

Nová dálnice do Kokor

Další velká odpočívka pro kamiony a osobní auta na Olomoucku vznikne u Majetína na připravované D55 v úseku Olomouc – Kokory, kde již probíhají přípravné práce. Stavba dálničního úseku v tuto chvíli nemá pravomocné stavební povolení.

Letos proběhne archeologický průzkum území budoucího staveniště. V aktualizovaném infoletáku ke stavbě počítá ŘSD se zahájením stavby v roce 2023. Jezdit by se mělo v roce 2026.