Hejtmanství se taky obává zvýšení nezaměstnanosti kvůli redukci armádního prostoru.

Podle ministerstva obrany jsou již vyčleněny peníze na opravy, které armáda naplánovala s obyvateli Libavé.

Zároveň ujišťuje, že se v souvislosti s takzvanou optimalizací vojenských újezdů na Libavé žádné propouštění nechystá.

„Pokud optimalizace proběhne, může vyvolat obtíže, se kterými se budou potýkat nově vzniklé samosprávy, ale také Olomoucký kraj," uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Vzpomněl odhad 800 milionů korun, které si optimalizace má vyžádat. Jde hlavně o náklady na opravu vodovodů, kanalizací a komunikací.

„Problém je v tom, že účinnost zákona je od 1. 1. 2015 a všem je jasné, že armáda nestihne provést všechny opravy do tohoto data.

Obává se i nárůstu nezaměstnanosti poté, co zhruba třetina vojenského újezdu se zhruba 1300 obyvateli přejde pod civil.

„Občané jsou pracovně navázaní na armádu, dělají v ostraze, ve vojenských lesích a statcích. Pokud dojde k vyčlenění, může nastat situace, že tito lidé budou bez práce. A máme rázem osm set nezaměstnaných lidí, kteří se budou obracet na Olomoucký kraj, aby jim nějakým způsobem pomohl," uvedl.

Město Libavá.

Město Libavá

Odklad aspoň o rok

Nedořešena je podle něj základní škola ve Městě Libavá.

„Momentálně ji dotuje ministerstvo obrany a na základě výjimky ji spravuje Olomoucký kraj. V momentě, kdy se Libavá osamostatní, přejde do správy samosprávy, která tam momentálně není," poukazoval Jiří Rozbořil.

Podle hejtmana je řešením odložení změn.

„Alespoň o jeden rok. Do doby, než dojde k nápravě závad, obce ani Olomoucký kraj nepřevezmou majetek do své správy a optimalizace se tímto zastavuje," prohlásil.

Kraj se podle něj ujme místních silnic až poté, co je armáda opraví, aby je bylo možné převést do krajem spravovaných silnic druhé a třetí třídy.

„Tah je na ministerstvu obrany, aby řekli, kolik finančních prostředků na Libavou uvolní a jak dlouho bude trvat odstranění závad," uvedl.

160 milionů do vodovodu

Ministerstvo uvedlo, že do oprav infrastruktury ve vojenském újezdu Libavá investuje 165 milionů korun.

„A to konkrétně 160 milionů do vodovodu a kanalizace ve Městě Libavá a pět milionů do vodovodu v sídelním útvaru Kozlov," reagoval Petr Medek z tiskového odboru.

Peníze už byly vyčleněny.

„Další opravy, včetně oprav komunikací, budou nebo již byly realizovány z peněz Újezdního úřadu, Armádní servisní nebo Vojenských lesů a statků. Plán oprav byl zpracován po dohodě s obyvateli vyčleňovaných sídelních útvarů," doplnil.

Sumu 800 milionů odmítl.

„Informace je mylná. Ministerstvo obrany takovou nikdy neuvádělo. Ani jako odhad," reagoval.

Ministerstvo ujistilo, že změny na Libavé nepřinesou propouštění.

„Optimalizace vojenských újezdů nesouvisí s organizačními změnami v armádě. Proto obava z rušení až 800 pracovních míst je zavádějící," reagoval Medek.

Armáda nyní zaměstnává ve vojenském újezdu Libavá zhruba 200 lidí.

„O zaměstnanosti se jednalo jak na úrovni vojenských zařízení, tak na úrovni Vojenských lesů a statků. Obě organizace neplánují snižovat počty svých zaměstnanců v souvislosti s optimalizací," uvedl mluvčí.

Opravy nejsou problém, zákony ano

Obyvatelé Libavé o slibech ministerstvu nepochybují.

Těžkou hlavu jí dělají politici v Poslanecké sněmovně, kde potřebná legislativa směřuje do druhého čtení.

„Opravy jsou rozsáhlé a armáda se zavázala, že je dokončí. Z toho obavy nemáme. Problémem je legislativa, která musí být schválena do června letošního roku, jinak nebude možné změnu provést podle plánu," reagoval předseda přípravného výboru Města Libavá Jiří Ondřejka.

Už dříve se zlobili, že se z optimalizace újezdů, zejména kvůli Brdům, stala politická věc, přestože přípravám předcházela shoda napříč stranami.

„Do příprav jsme vložili hodně energie a nadějí. Pokud by vše spadlo pod stůl, nebo se plány odložily třeba o pět let, už by to s optimalizací dopadlo špatně. Jinak, než jsme si představovali," komentoval už dříve Jiří Ondřejka.