Za památkově chráněný objekt zaplatí městu 80 milionů korun.

Transakce prošla silou 24 hlasů ze 45. Proti bylo 18 zastupitelů.

Opozice vyčítala, že se město nevýhodně zbavuje „rodinného stříbra“.

Podle vedení města je však nabídka kupujícího velmi slušná a získaný obnos umožní realizaci důležitých investic v krajském městě.

„Jsem přesvědčen, že se nám podařilo, i v historickém srovnání s jinými nemovitostmi, dosáhnou ceny, za kterou se v žádném případě nemusíme stydět. Je i výrazně vyšší, než cena znaleckého posudku. Odpovídá návratnosti z hlediska výnosu z nájmů kolem pětatřiceti let, což je velmi slušný výsledek i z hlediska situace na trhu,“ uvedl po hlasování o prodeji objektu primátor Martin Novotný (ODS).

Osmdesát milionů korun podle vedení města pomůže uskutečnit dlouho plánované investice.

„Použijeme je účelně při dalším rozvoji města. Pokryjí podíly města na tak významných akcích jako je rekonstrukce Výstaviště Flora nebo vybudování nové tramvajové trati na olomoucká sídliště,“ dodal primátor.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S novým majitelem Ditrichštejnského paláce IVANEM KYSELÝM
najdete 8. září ve ČTVRTEČNÍM tištěném vydání Olomouckého deníku

Opozice: Stopnout stezky, bylo by na Husu

Hlasování o prodeji domu se šestnácti byty a kde sídlí hospodářská komora, Galerie Patro a funguje restaurace Potrefená Husa, předcházela polemika mezi zastupiteli z řad opozice a koalice.

Sociální demokraté kritizovali, že chtějí pod ekonomickým tlakem připravit město o „rodinné stříbro“.

Vytýkali, že radní do zastupitelstva nejprve neposlali schválení celého záměru, aby se projednal právě v návaznosti na chystané investice.

„Měli jsme diskutovat dříve. Daly se stopnout cestní sítě v parku a bylo by 70 milionů na Husu,“ uvedl Jiří Rozbořil (ČSSD).

Slíbil investovat 30 milionů

O třípatrový dům, který vznikl v pozdní renesanci na místě někdejších tří gotických domů, měli zájem tři společnosti. Minimální kupní cena byla stanovena na 72 milionů korun. Radní v červenci vybrali IES Moravia Real s nabídkou osmdesát milionů korun.

Podle vedení města hrál roli záměr, jak s zájemce s domem naloží – nechce měnit účel budovy a slíbil v nejbližších letech investovat minimálně 30 milionů korun. I to, jakým způsobem se stará o domy, které už v historickém jádru města vlastní.

K prodeji domu radní využili takzvanou obálkovou metodu, při které zájemci nabízí kupní cenu v uzavřené obálce, aniž by tušili, s jakou hodnotou vstupují do soutěže ostatní. Výběrové řízení mělo dvě kola.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S novým majitelem Dittrichštejnského paláce IVANEM KYSELÝM
najdete 8. září ve ČTVRTEČNÍM tištěném vydání Olomouckého deníku