Před čtyřmi lety vypadal vojenský újezd Libavá jako měsíční krajina. Série teplotně i srážkově extrémních tropických let zničila rozlehlé lesy a v důsledku kalamitních těžeb v Oderských vrších vznikly holiny o rozloze přesahující 10 tisíc hektarů.
Vojenské lesy a statky (VLS), které lokalitu spravují, na katastrofu odpověděly obří zalesňovací akcí, kdy během šesti let vysadily na Libavé 50 milionů sazenic lesních dřevin, a výsadbu podpořily síjemi břízy a klenu. Dnes se díky tomu na bývalých holinách derou vzhůru nové druhově pestré porosty, které místy připomínají mladou džungli.
„Letos jsme již ve fázi, kdy nově založené lesy úspěšně odrůstají, a můžeme tvrdit, že obnova lesů na Libavé byla úspěšná,“ hodnotil ředitel VLS Petr Král.
Nové lesy jiné než původní
Nové lesy budou jiné než historické porosty. „Půjde o druhově pestré lesy, kde je na stanovištích zastoupeno až pět druhů dřevin. Lesy, které budou prostorově i věkově různorodé díky rozdílnému věku dospělosti jednotlivých dřevin, takzvanému obmytí,“ popisoval ředitel VLS.
Na Libavé nově dominují listnaté stromy, které v posledních letech tvořily až dvě třetiny výsadby. Stejně jako letos, kdy zde lesníci VLS sází hlavně buky, duby a olše, ale také kleny a osiky.
Zatímco během let, kdy zde největší zalesňovací akce v devadesátileté historii Vojenských lesů vrcholila, šlo o 12 až 13 milionů sazenic ročně. Letos jich bude jen asi desetina.
„Co se týká obnovy lesů, vracíme se letošním objemem výsadby okolo 1,5 milionů sazenic na Libavé opět k normálnímu lesnickému hospodaření,“ okomentoval dokončení obnovy ředitel Král.
Podle výrobního náměstka VLS Ondřeje Vybírala lesníci na Libavé klasickou výsadbu doplňují síjemi břízy a klenu. Velký prostor zde dostává také přirozená obnova.
„S využitím tvořivých sil vlastní přírody jsme zde obnovili od roku 2015 celkem 1000 hektarů lesa,“ dodal náměstek Vybíral.