Nedávný průzkum, který v rámci vstupních vyšetření provedli praktičtí lékaři, šokoval právě v počtu obézních lidí v poměrně nízkém věku. Stejně tak jsou znepokojeni specialisté, kterým týdně přibývá kolem pěti nových případů tlouštíků se zdravotními problémy.
„Provedli jsme přes jedenáct tisíc vstupních vyšetření a výsledek překvapil i samotné lékaře – u věkové skupiny do 30 let odhalili přes 700 případů obezity, 115 pacientů trpělo hypertenzí, 136 lidí mělo vysoký cholesterol. U 23 mladých pacientů byl dokonce diagnostikován diabetes mellitus,“ popisovala Simona Součková, mluvčí společnosti Moje ambulance, která registruje ve své síti praktických lékařů v Moravskoslezském a Olomouckém kraji desítky tisíc pacientů.
Údaje z ambulancí potvrdily, že vysoký krevní tlak, cholesterol nebo cukrovka rozhodně nejsou „výsadou“ pacientů po padesátce. „Nadbytek stresu, kalorií a nedostatek pohybu si vybírají daň na zdravotním stavu nás všech bez ohledu na věk,“ poznamenala.
Experti dokonce začínají v souvislosti s obezitou mluvit o pandemii. „Každý týden zaznamenávám čtyři až šest nových klientů, přičemž přibývá těch ve věku 19 – 26 let s BMI 40 a více.
Trpí přidruženými chorobami: vysokým krevním tlakem, poruchou tolerance glycidů – počátek cukrovky, poruchou lipidového metabolismu a onemocněním nosných kloubů a páteře. Mají s tím spojené i psychické a sociální problémy,“ uvedl chirurg Adof Gryga, v Olomouckém kraji přední specialista v oblasti chirurgického řešení obezity.
Příčina nelichotivého trendu, který se podle primáře Grygy bude v tuzemsku ještě zhoršovat – vzhledem k vývoji například v USA – je zřejmá: změna životního stylu, tedy způsob trávení volného času, stravování a nárůst stresu. „Velmi nedobrý vliv samozřejmě mají potraviny typu fast food, oblíbené saláty s množstvím majonézy, obložené bagety. Bohužel u části mladých velká konzumace alkoholu,“ připomněl odborník.
Přestože rizikové faktory mohou včas odhalit i pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, právě mladí lidé to hodně podceňují.
„Mladá generace si myslí, že se jim nic nemůže stát a návštěvu praktika považují za zbytečnou ztrátu času. Při zdravotních problémech často improvizují a sami si ordinují léky. Proto se snažíme motivovat studenty středních a vysokých škol k registraci u praktického lékaře nabídkou prohlídek pro řidičský či zdravotní průkaz zdarma,“ uvedl například lékař Mojí ambulance Jiří Šoukal.
Podle údajů zdravotních pojišťoven dokonce skoro jeden milion Čechů nenavštěvuje praktického lékaře. Patří mezi ně velká skupina mladých lidí kolem dvacítky, kteří po vyřazení z evidence dětských lékařů vypadnou ze systému a nikam nechodí.
Primář Gryga rovněž připravuje sérii přednášek pro veřejnost, na kterých chce informovat o tom, jak je obezita nebezpečná, a možnostech chirurgické léčby. Ta je velmi účinnou, nicméně poslední léčebnou metodou.
„Nejprve je potřeba vyloučit jiné příčiny obezity než-li jen nadbytečný příjem živin a trvalou dietetologickou chybu, poruchu v příjmu potravin. Tady hraje zásadní roli lékař se zaměřením na obezitologii, spíše internista, diabetolog a velký význam má vyšetření endokrinologem. Velkou skupinu obézních dovedou ovlivnit příznivě právě tito specialisté společně s psychologem,“ poradil specialista.
Až poté podle něj přichází na řadu možnost chirurgického řešení obezity. Nejjednodušším výkonem je takzvaná adjustabilní bandáž žaludku. Operace, při níž lékaři vytvoří „malý žaludek“ a pacient může během necelých tří let zhubnout třicet kilogramů, je provedena většinou laparoskopicky v celkové anestezii.
„Lépe řečeno bandáží vymezíme na žaludku nahoře malou část s objemem 50 až 100 mililitrů. Klient po operaci může sníst jen malé množství potravy. Měl by dodržovat určité režimové a dietní zásady tak aby se postupně vytvořil reflex o dřívějším pocitu sytosti mezi tímto „malým žaludkem“ a podvědomím člověka,“ vysvětloval chirurg s tím, že bandáž může mít člověk třeba celý život.
Zájemců o chirurgickou léčbu obezity přibývá. „Jsou, a to je dobře, stále častěji uvážlivě odesíláni odborníky , kteří se zabývají obezitologií a léčbou obezity, endokrinology, dietology, ale také kardiology, kdy často úspěšná operace, která vede k redukci hmotnosti vede k úpravě krevního tlaku, hladiny krevního cukru, prodlouží život člověku s onemocněním srdce a cév a podobně,“ popisoval primář Gryga.
„Některé požadavky a představy klientů jsou ovšem zcela nereálné – především si často pletou chirurgickou léčbu obezity s estetickou chirurgií!“ poznamenal.
Podle Grygy se právě na nadváze často podílí genetika – podle experimentu provedeného na zvířeti dokonce z padesáti procent. „Nemohou být všichni štíhlí, vysocí modroocí blonďáci, ale ti, kteří vědí, že mají problémy s nadváhou, by měli vědět, že jsou ohroženi komplikacemi ve smyslu metabolického syndromu, umírají na mnohé komplikace, které jsou u nich častější daleko dříve,“ uzavřel primář Gryga.