Zatímco odborné zdroje uvádí výšku trojičního sloupu v řádech metrů, přesná vzdálenost mezi nejvyšším paprskem trojičního sloupu a dlážděním není známa. Tento fakt přivedl odborníky z Vědecko technického parku (VTP UP) na myšlenku tuto hodnotu zjistit.
„Výška sloupu se uvádí okolo pětatřiceti metrů, ale už se hodně dlouho neměřila. Navíc nikdo neví, jak se tehdy k této hodnotě přišlo. Sám jsem zvědavý, kolik ve skutečnosti výška bude,“ uvedl ředitel Vědeckotechnického parku Jiří Herinek s tím, že v rámci akce VTP UP představí i novou službu – Výzkum, měření a analýzy na zakázku.
Odborníci budou přeměřovat památku zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO různými způsoby na kterých ukáží, že jedna věc se dá dělat různě. „Měření bude několik, studentské týmy budou měřit tradičními metodami, to finální změření bude odborné a mělo by být velmi přesné,“ informoval Herinek.
„Budeme měřit jednoduchými metodami typu podle pravoúhlého trojúhelníku a protože budeme mít k dispozici plošinu, vyzvedneme ji na úroveň výšky sloupu a změříme vzdálenost mezi jejím vrchem a dlažbou, což jsou standardní, klasické metody měření,“ vysvětlil Herinek. Nakonec však firma, která sídlí ve VTP UP použije digitální měřící techniku, kdy se nasnímaný obraz převede do počítače a speciální softwarový program pak napočítá skutečnou výšku sloupu.
Součástí akce s názvem „Měření je zábava“ budou i soutěže o hodnotné ceny, konkrétně soutěž v měření pro studenty a tipovací soutěž pro veřejnost.
Při klání v měření porovnají studentské týmy z olomouckých škol své matematické schopnosti, v tipovací soutěži zase budou Olomoučané výšku Sloupu odhadovat. Program pro veřejnost začíná na olomouckém Horním náměstí ve čtvrtek v 15. hodin, přeměření přístroji je naplánováno na 16.30.
Soutěžní kupony však je možné vyplnit už teď, v informačním centru podloubí olomoucké radnice je umístěna soutěžní schránka, do které je možné odpovědi vhodit. Pravidla soutěže a ceny pro vítěze k nahlédnutí na www.vtpup.cz/soutez.html.