Marek Černý, šéf odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu

Od 1. srpna se funkce ujme Marek Černý (na snímku vpravo, foto MmOl), který odbor v mezičase vedl. 

Kritickým hlasům olomouckých architektů vadí, že jde o dopravního inženýra, považují ho za příliš úzce zaměřeného odborníka.

Komisi naopak oslovila schopnost vysvětlovat veřejnosti srozumitelně práci odboru.

Hledání nového vedoucího vzbudilo ohlas už v únoru, kdy členové Klubu architektů Olomoucka poslali na magistrát otevřený dopis, kde kritizovali, že v podmínkách na obsazení funkce chybí nároky na odborné vzdělání či praxi.

Při happeningu před úřadem potom odevzdali neplatné přihlášky se vzkazy typu Jsem chemik a chci plánovat město nebo Jsem zeměměřič a hlásím se na funkci OKR.

Pejpek: Jednodušší kšeftování s městem

Jak vybrat šéfa odboru koncepce a rozvoje? Olomoučtí architekti při protestu na magistrátu v únoru 2014 Nedávné rozhodnutí rady je neuspokojilo.

„Dnešním olomouckým politikům to, že rozvoj města a jeho plánování nevede odborník s širokým rozhledem, ale úzký specialista, vyhovuje," reagoval Tomáš Pejpek, architekt a jednička kandidátky nově založeného politického hnutí ProOlomouc, které půjde v říjnu do voleb o místa v zastupitelstvu.

„Mohou potom jednodušeji kšeftovat s městem. Nikdo je neobtěžuje s divnými slovy jako je koncepce, veřejný zájem nebo veřejný prostor. Bohužel pak jen pláčou nad tím, že tu nevědomky povolili věžák BEA, tu jim ‚uteklo' průčelí Šantovky nebo na poslední chvíli napravují mosty," dodal.

Politické zneužití problému?

Ve výběrové komisi seděl i náměstek primátora Jan Holpuch, který má odbor koncepce a rozvoje ve svých kompetencích.

„Mnohokrát jsme v souvislosti s výběrovým řízením vysvětlili, že odbor koncepce a rozvoje neřeší pouze problematiku územního plánování a urbanismu. Zabývá se mimo jiné i hospodářským rozvojem, koncepcí dopravy, zeleně a rekreace nebo péčí o technickou infrastrukturu," připomněl.

„Hlasy architektů, že v čele odboru musí stát výhradně architekt, si proto vysvětluji buď jako neznalost nebo snahu o politické zneužití tématu. Současné předvolební angažmá architekta Pejpka a některých jeho kolegů ledacos napovídá," řekl Jan Holpuch.

Náměstek se účastnil pohovorů a obavy architektů z nezpůsobilosti uchazečů se podle něj naprosto nenaplnily.

„Rozhodně se nehlásili slévači ani báňští inženýři. Zájemci museli zpracovat koncepci řízení odboru, absolvovali psychologické a manažerské testy. Překvapila mě jejich vysoká úroveň," sdělil Holpuch, který si od výběru slibuje zejména otevřené jednání a kvalitní prezentaci záměrů města.

Radní: Potřebujeme uznávané architekty

Právě to jsou vize Marka Černého. Zlepšení komunikace navenek, diskuze, kvalitní tým.

„Mrzí mne, že jsem s panem Pejpkem neměl možnost diskutovat, nechtěl. Myslím, že by bylo fairové se bavit a představit kritikům připravované změny. Titul architekt není patent na široký rozhled," poznamenal nový vedoucí.

Do funkce s otevřenou délkou působení nastoupí tento pátek.

Radnice si od něj slibuje, že vytvoří uznávané pracoviště městské architektury.

„Tady město skutečně potřebuje kvalitní architekty, kteří jsou uznávanými autoritami v oboru," uvedl Jan Holpuch s tím, že musí být schopni jednat s odbornou veřejností, novináři, potenciálními investory a také umět vysvětlit stanoviska města a vést debatu.

„A právě tyto kroky jsou součástí koncepce nového vedoucího a očekáváme, že je začne bezodkladně naplňovat," doplnil Holpuch.