Poukazují na negativní dopady. Zvuky podle nich budí jejich malé děti. Sepsali už kvůli tomu petici. Samospráva se za kritiky postavila. Chce se nejprve obrátit na farní radu, zda by petentům nebylo možné vyjít vstříc a odbíjení omezit.

„Občané se na nás obrátili. Slyšeli jsme například stížnost, jak to budí jejich malé děti, když spí. Pro tyto rodiny je to zásadní problém, kvůli kterému sepsali petici,“ uvedla starostka Křelova-Břuchotína Marie Škavronková.

Nedokončená západní tangenta zatím přivádí šňůry aut na problematický rondel u olomouckého Globusu
Přípravy západního obchvatu Olomouce pokročily. Začátek stavby je na dohled

Kritiku obtěžujícího hluku provázejícího odbíjení každou čtvrthodinu zařadili v Křelově k projednání na posledním zastupitelstvu. Uskutečnilo se v minulém týdnu.

„Shodli jsme se, že s církví budeme jednat, zda by byli ochotni vyjít těmto občanům vstříc. V nejbližších dnech oslovíme farskou radu,“ sdělila starostka.

Na konci července dva 16letí chlapci havarovali při sjezdu na půjčených koloběžkách z Pusteven v Beskydech.
Poranění mozku, sešitý obličej. Těžkých nehod koloběžkářů přibývá, varují lékaři

Podle starostky si na hluk stěžuje zhruba desítka rodin, které žijí v bezprostřední blízkosti kostela, ale i dále od chrámu.

Hlasité odbíjení kostelního zvonu podle místních přitom neřeší v Křelově poprvé. Už před pár lety došlo k úpravám decibelů i četnosti odbíjení. Přes noc hodiny přestaly bít úplně. Poslední zvuk se podle místních ozývá z věže v osm večer.

„V neděli se zvonilo dvakrát na mši. Jedno zvonění se tehdy zrušilo. Trvalo přitom minutu. Noční zvonění se zrušilo zcela. Ano, bylo hlučnější, ale došlo ke ztlumení. Nyní je to podle mě bezproblémové,“ uvedla obyvatelka, která žije zhruba 100 metrů od kostela, který pravidelně navštěvuje.

Je pro zachování současného stavu, včetně vyzvánění před nedělní bohoslužbou.

Velkomoravská - pohled za hranici. Záběr z dokumentu Marka Pešla a Jakuba Plánky.
Film o areálu ve Velkomoravské už lze vidět online. Tady je

„V minulosti bylo běžné, že se vyzvánělo ručně a třeba čtvrt hodiny. Chápu, že to každého nenaplňuje, ale kde budeme, když postupně zrušíme všechny tradice. Vyzvánění zvonů k neděli přece patří, už je to ztišené, tak snad nebude zvonění zrušeno úplně,“ poznamenala žena. Jméno si nepřála zveřejnit.

Kostel svatého Jiljí patří mezi nejmladší svatostánky v Olomouckém kraji. Postaven byl v letech 1991 až 1993 podle projektu polského architekta Jerzyho Pekaly na místě barokní stavby, která musela být v roce 1963 zdemolovaná kvůli závažným statickým poruchám a zanedbané údržbě.

Kostel byl vysvěcený v roce 1993 za účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a papežského nuncia Giovanniho Coppy.