Nyní v odběrovém stanu u olomouckého hypermarketu testují lidi na koronavirus. Díky šikovnosti těchto zdravotníků a sehranosti celého týmu, může být na Olomoucku oproti původnímu plánu otestováno o několik tisíc lidí více. Přitom na rozdíl od jiných měst v České republice zapojených do unikátní studie nevyšetřují kapilární krev, ale provádějí náročnější žilní odběry.

Ve středu ráno nastoupily Renata Streitová a Michaela Mlčochová na pětihodinovou směnu. Už několikátou od počátku hromadného testování kolektivní imunity, které na Olomoucku odstartovalo v pátek 24. dubna.

Jejich mise spočívá v samotných odběrech žilní krve. Než posadí do křesla ve studijním stanu prvního dobrovolníka, musejí si nachystat všechny pomůcky a materiál, hlavně plata se zkumavkami. Taky dezinfekci. Vše musí být po ruce, protože později už není čas něco dohledávat.

V obleku a s maskou, bez pití i toalety

Ještě před tím však obě vymění tradiční úbor nemocniční sestry za nepropustný overal, který je chrání před možnou nákazou. Jejich tvář zahalí maska a štít. Takto musejí vydržet pět hodin. Bez pití a jídla. Nemohou odejít ani na wc.

„V minulých dnech bylo hodně teplo. Bylo to náročnější. V overalu nám pot stékal po zádech,“ popisovaly zdravotní sestry. „Pět hodin se však dalo vydržet,“ dodaly.

Odběry žilní krve jsou pro zkušené zdravotnice každodenní rutinou. Ve stanu se však měnily i v psycholožky.

„Někteří dobrovolníci se trochu bojí. Musíme odpoutat jejich pozornost. Povzbudit je. A při odchodu je chvíli pozorovat, aby případně neomdleli,“ líčila Michaela Mlčochová.

„Slzičky však žádné nebyly. Nevím o nich. I chlapi to zvládají dobře. Oproti normálním odběrům mnohem lépe,“ doplnila Renata Streitová.

Desítky a desítky odběrů za směnu

Počty odebraných vzorků krve během směny nestíhají počítat. Plata se zkumavkami mizí v rukou mediků, kteří vzorky otestují. Provedou takzvaný Rapid test, což je rychlé vyšetření protilátek z krve na bázi imunochemické reakce.

„Jsou to desítky a desítky odběrů za směnu,“ počítaly sestřičky.

V Olomouci, Litovli a Uničově jsou lidem odebírány vzorky žilní krve, zatímco v jiných městech České republiky, kde studie probíhá, píchnou dobrovolníka do bříška prstu.

„Všichni souhlasili s odběrem žilní krve. Nikdo neodmítl. Někteří sice byli trochu zaskočeni, protože v televizi viděli, že jinde je odebírána kapilární krev, ale vysvětlili jsme jim to a neodmítli,“ popisovala přístup dobrovolníků Renata Streitová.

Ze stanu rovnou na noční

Po náročné pětihodinové směně ve stanu na parkovišti u olomouckého hypermarketu nejdou zdravotníci domů, ale normálně do práce.

„Včera šly holky z odběrového místa rovnou na noční. Odběry dělají vedle své práce. Není to tak, že by byly sestřičky vyčleněny pouze pro studii,“ vysvětlovala Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry Fakultní nemocnice Olomouc.

Na odběrná místa v Olomouci se nabídla zhruba stovka sestřiček. Střídají se po desíti ve dvou směnách. Na zajišťování odběrů krve se přihlásili i dva lékaři. Pomáhají medici. Zejména na nich je hodnocení testu a organizace dobrovolníků přicházejících na stanoviště.

„Všichni jsou tak šikovní, že se mohli vzít i neregistrovaní zájemci a celkově může být otestováno oproti plánu o několik tisíc lidí více. Fungujeme jako skvěle namazaný stroj, nikde nic nedrhlo,“ chválila Stejskalová.

Říkala jsem si, že se to nedá zvládnout

Podle původního plánu měli na dvou olomouckých stanovištích za sedm dní udělat 4 tisíce testů. Před startem studie panovaly spíše obavy, zda se takový počet testů stihne a zda dobrovolníci přijdou v potřebném množství. Na den vycházelo 571 lidí.

„Říkala jsem si, že se to nedá zvládnout. Během prvního dne jsme však udělali 900 lidí, pomalu jednou tolik. Nad očekávání se vše dařilo, sestry jsou sehrané s medikem, který dělá Rapid test. Ve srovnání s ostatními městy, kde se provádí kapilární odběr, přitom jdeme do žíly, kdy pacient potřebuje větší přípravu, musí se dodržet postupy dezinfekce kůže i následné dezinfekce,“ popisovala Petra Stejskalová.

Do 1. května otestují až 10 tisíc lidí

Studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval bude na Olomoucku ukončena v pátek 1. května, tedy o den dříve. V současné době jsou již testování pouze registrovaní dobrovolníci.

„Z neregistrovaných přivítáme pouze věkovou kategorii 18 až 39, ale je možné, že během dne se ji podaří naplnit a již budou testování pouze předem registrovaní zájemci,“ vysvětlovala ve středu ráno Petra Stejskalová.

Na Olomoucku, v Litovli, Olomouci a Uničově, původně výzkumníci počítali s otestováním 6,5 tisíce dobrovolníků. Konečný počet však může překročit i 10 tisíc.