Například ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO) je nabídnutí takzvané epidurální analgezie (EDA) zcela běžné: zatímco před deseti lety s ní rodilo jedenáct žen, v letošním roce jich je už 226.

„Povědomí rodiček o EDA je stále větší, hlavně proto, že je to metoda s nejlepším účinkem na tlumení porodních bolestí,“ uvedl zástupce přednosty kliniky anesteziologie a resuscitace FNO Tomáš Gabrhelík.

Podle lékařů se budoucí maminky na poskytnutí EDA stále častěji samy ptají. „Nedá se říci, že by ženy tlačily, ale zeptají se na tuto možnost určitě častěji než třeba před deseti lety. Navíc ji aktivně nabízí i porodní personál,“ sdělil Gabrhelík.

Vhodný okamžik podání znecitlivující látky určuje porodník podle dosavadního průběhu porodu a samotný výkon provádí anesteziolog.

„V zásadě lze vyhovět všem rodičkám, pokud nejsou kontraindikace k EDA a pokud je dostupný anesteziolog, což je téměř vždy,“ uvedl s tím, že v případě FNO je to čtyřiadvacet hodin denně.

Například devětadvacetiletá Petra Zapletalová, která s manželem plánuje mateřství na příští rok, přiznává, že má z porodních bolestí strach a o ztišující injekci by určitě uvažovala.

„Rozhodně. Měla jsem ovšem pocit, že je jen pro někoho, a nevím, zda si ji mohu nějak připlatit. Pokud ji mohou dostat všechny ženy, určitě o to požádám. Nechci zpanikařit a porod si zkomplikovat. Taky však záleží na tom, aby látka neměla nějaké nežádoucí účinky na mě nebo miminko,“ uvedla Olomoučanka.

„Připlatit? Zatím si v Česku nelze připlatit na zdravotní péči, tedy ani na poskytování EDA za porodu,“ reagoval Gabrhelík s tím, že použití této metody znecitlivění je u každé rodičky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Podle porodníků je dobře, pokud budoucí maminka dopředu ví, zda bude chtít EDA, nebo alespoň o ní bude uvažovat.

„Lze ji tak připravit a neztrácet čas v průběhu porodu, kdy jsou již silné bolesti. Před podáním EDA je totiž nutné zjistit výsledky krevního obrazu a srážlivosti krve“ uvedl Petr Dzvinčuk z gynekologicko-porodnické kliniky FNO.

Výhodou využití EDA je podle lékaře Dzvinčuka nejen bezbolestnost, ale při dobré a dobře načasované indikaci i urychlení porodu. „Rizika? Ta jsou při správném načasování a dávce anestetika jen velmi malá,“ doplnil lékař.

Také pokud žena při porodu netrpí bolestmi a strachem, dokáže správně dýchat a spolupracovat s porodníkem. Injekce ji podle lékařů zklidní a odstraní negativní emoce. Lékaři však upozorňují na to, že každý porod je jiný, stejně jako každá rodička má jiný práh bolesti.

Využití epidurální analgezie ve Fakultní nemocnici Ol.
rok    počet EDA  celkem výkonů
1997         7     54
2000        12     72
2007      165   242
2008     269   353
k 1. 10. 2009    226   257