Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tak to může vypadat na konci září v ordinacích praktických lékařů a očkovacích centrech, když dorazí první várky vakcíny proti sezonní chřipce.

„Máme předobjednáno a jako bych něco tušila, přidala jsem padesát dávek proti loňsku a počet navýšila na pět stovek. Otázkou je, zda tyto počty dostaneme. Zájem o vakcínu proti chřipce bude kvůli covidu velký,“ sdělila Deníku Jarmila Ševčíková, předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Olomouckém kraji.

Vloni podle Ševčíkové ještě bylo možné další dávky přiobjednat. Jak to bude letos, to zatím netuší.

„Letos samozřejmě budeme tlačit, ale slíbit nic nelze. Sami nevíme, jak bude situace vypadat,“ dodala praktická lékařka.

Ilustrační foto
V Olomouckém kraji přibylo přes 40 nakažených

Ozývají se ti, co dříve odmítali

Již od července eviduje v ordinaci na dvě desítky nových zájemců o vakcínu. Jsou mezi nimi i senioři, kterým očkování v minulosti doporučila, ale tento způsob prevence proti chřipce volit odmítli.

„Ozývají se i lidé, kteří se chtějí okamžitě nechat naočkovat, ani nevědí, že se očkuje na podzim. Zájemci se opakovaně ptají,“ popisovala.

Lékaři mají přehled o indikovaných skupinách, které mají vakcínu hrazenou státem. Na ty pamatují přednostně.

Co radí praktická lékařka zájemcům, kteří o očkování uvažují teprve nyní v souvislosti s covidem?

„Obrátit se na svého praktického lékaře či očkovací centrum. Až bude vakcína k dispozici, a bude-li možné učinit další objednávky, budeme lépe vědět, kolik je zájemců,“ uvedla Ševčíáková.

Koupací biotop v Laškově, srpen 2020
Nejmladší koupaliště je hitem! Půvabný Laškov vychvalují, takto vypadá

Lékař se nechává očkovat

Očkování proti chřipce, aby se předešlo možným komplikacím spojeným s nákazou Covid-19 především v rizikových skupinách, doporučuje praktický lékař Jaroslav Čampiš, jenž poskytuje péči pacientům z pěti obcí na pomezí Olomoucka a Prostějovska.

Sám se nechává očkovat již několik let. Na novou sezonu chřipek má objednáno bezmála 200 vakcín.

„Očkování proti chřipce doporučuji. Když člověk díky vakcíně nebude mít chřipku a bude nemocný, pravděpodobnost, že se jedná o covid, bude o něco větší,“ uvedl.

I on již eviduje nové zájemce z řad svých pacientů. Zapisuje si je.

„Po ukončení očkování jsem vloni nahlásil předběžně dvacet třicet dávek navíc. Uvidíme, jak to bude letos, kdy bude koronavir, chřipka a další respirační infekty, kolik nakonec bude zájemců. Když bude velký zájem, okamžitě se budu snažit sehnat další vakcínu,“ uvedl.

Petrovy kameny v národní přírodní rezervaci Praděd. 12.srpna 2020
Na Pradědu je to jako na Václaváku, Petrovy kameny mají ochranku

Necelých 10% populace

Lékaři zaznamenali větší zájem nejen v případě vakcíny proti chřipce, která bude k dispozici na novou sezonu nejdříve ve druhé polovině září, ale také proti pneumokoku.

Bakteriálnímu původci invazivních pneumokokových onemocnění nejen u dětí, ale také u starších lidí. Vakcínou mohou senioři nad 65 let předejít těmto nemocem.

„Zájem o prevenar je zvýšený. Superinfekce může nasednout na cokoliv, může to být komplikace virového zánětu,“ sdělila Jarmila Ševčíková.

Roušky v MHD a obchodech. Ilustrační foto
Roušek máme dost, hlásí olomoucké obchody. Jaké jsou ceny?

V České republice je proočkovanost proti chřipce kolem sedni procent. Objednán je podle dostupných informací necelý milion vakcín na chřipku, což je více než vloni.

Pokryto by mohlo být necelých deset procent populace. V zemích, kde je proočkovanost nejvyšší, je to i více než čtyřicet procent.