Jeho rodiče se snažili dělat maximum, aby dítěti pomohli, ale od počátku naráželi na nedostatek informací: o zákeřném onemocnění i možnostech, které nabízí medicína, aby jejich syn mohl zase slyšet.

Nejvíce si vyčítali, že nevěděli o prevenci. Možná stačila injekce a hoch by neonemocněl. Proto založili občanské sdružení Nahlas, které rozjelo kampaň na podporu preventivního očkování proti pneumokokové meningitidě.

Oslovili i zdravotní pojišťovny, které začaly na prevenci více přispívat. Šli do parlamentu, aby prosadili v tuzemsku celoplošné očkování nejmenších dětí proti této zákeřné nemoci.

„Pokud bychom o takové prevenci věděli, určitě bychom nechali Ondru naočkovat. Nestalo by se to, co se stalo. Proto jsme se rozhodli říci to ostatním rodičům, aby se už něco podobného neopakovalo,“ uvedl Rudolf Kalovský.

S manželkou založili občanské sdružení Nahlas a pustili se do kampaně. S pomocí kontaktů z podnikání se jim podařilo zaplatit drahé reklamní spoty upozorňující na onemocnění a vybízející k preventivnímu očkování.

Začali shromažďovat i peníze na podporu nemocných dětí a jejich rodin. „Oslovil jsem i ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, byli jsme za poslanci, které jsme upozorňovali na to, kolik by stát ušetřil, pokud by dělal více pro prevenci,“ popisoval aktivity sdružení Kalovský.

„Celoplošné očkování dětí by nebylo nijak levné, stálo by přes tři sta milionů korun. Peníze by se však již v pátém roce začaly vracet a zhruba od desátého by se každoročně v systému ušetřily stovky milionů korun,“ argumentoval otec malého Ondry.

V průběhu mediální kampaně a osobních schůzek zástupců sdružení s pojišťovnami a politiky se například VZP rozhodla rozšířit úzkou skupinu těch nejohroženějších dětí, kterým očkování hradí stát, na děti ve věku od dvou do pěti let, jež během posledního roku prodělaly nejméně čtyři záněty dýchacích cest.

„Přispívají i další pojišťovny, což nás těší. Naším cílem je ale dosáhnout očkování všech dětí od dvou měsíců, aby již žádné nepotkal podobný osud. Věříme, že se to podaří. Předložili jsme argumenty, vlastní zkušenosti a hlavně čísla, která vypovídají o výhodnosti takové prevence,“ poznamenal Kalovský.

Experti přes preventivní očkování a imunologii již doporučili začlenění vakcíny do povinného očkovacího plánu. Ministerstvo zdravotnictví to nevylučuje, ale nejprve potřebuje data o počtech nemocných. Jejich shromažďování má začít od letošního ledna.

Na Západě očkují plošně


Olomouc - Invazivní pneumokokové onemocnění postihne v Česku přibližně tři stovky dětí ročně. Farmaceutické firmy spočítaly, že plošnou vakcinací by se ročně zabránilo 28 úmrtím, 614 případům invazivních pneumokokových infekcí, téměř 17 tisícům případů zánětů středního ucha, 161 případům trvalých postižení a 22 tisícům případů, které vyžadují ošetřování člena rodiny. K plošnému očkování všech dětí do pěti let se již rozhodla většina západoevropských zemí, Kanada,USA i Austrálie. Nejzávažnější formy pneumokokových infekcí – jako zánět mozkových blan (meningitida), sepse či pneumokokové záněty plic – mají na svědomí vysokou úmrtnost. Zhruba šedesát procent všech případů dětí, které přežijí, jsou poznamenány trvalými následky.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika