Pečovatelka z Uničova pro „své“ čtyři svěřence ve věku kolem 90 let vybojovala termíny vakcinace a na injekci je zavezla. „Kdybych neměla tuto dobrou duši, nejsem tady. Nedostala bych se k očkování,“ řekla Deníku seniorka z Králové u Uničova poté, co jí sestřička před očkováním proti koronaviru změřila teplotu v čekárně očkovací stanice v Nemocnici Šternberk, kde je jedno z osmi očkovacích míst v Olomouckém kraji.

„Proč nevezmou auto a neobjedou dědinu? Naočkované je to hned,“ pozastavovala se stařenka nad systémem, jenž je podle ní nepřátelský vůči těm, jejichž ochrana je od počátku pandemie prioritou.

Paní Marii dopoledne dopravila do nemocnice pečovatelka Taťána Romancová spolu s dalším seniorem Josefem Vytřísalem, kterému je 93 let.

„Hned v pátek jsem pro ně získala registraci, asi dvě hodiny po spuštění centrálního rezervačního systému. Termín však ani náhodou!“ popisovala, jak se v pátek ráno zapojila celonárodních dostihů u počítače.

„V sobotu jsem zkusila, jestli náhodou není termín. Byl! Všechny čtyři moje seniory jsem do nich nacpala a povedlo se,“ usmívala se spokojeně.

Praktici čekají na AstruZeneca

Paní Marie a pan Josef byli ve středu mezi 36 vrstevníky, kteří dostali vakcínu ve šternberské nemocnici. Zájem o očkování je zde velký.

Většina zájemců o vakcinaci z řad seniorů však vyčkává. Očkovací látku si chtějí nechat píchnout u svého praktického lékaře. Ti jsou nyní pod velkým tlakem. Zájemce však musejí odmítat. Očkuje se pouze v nemocnicích.

„V Olomouckém kraji je to zatím ujednáno tak, že vakcínu od Pfizeru ani Modernu neuvolní k rukám praktických lékařů,“ sdělila Jarmila Ševčíková krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro dospělé.

Praktiků se přihlásilo již 73 s tím, že jsou připraveni okamžitě začít s vakcinací skupiny 80+ ve svých ordinacích.

„Přihlásili se mi s tím, že převezmou za vakcinaci veškerou odpovědnost, včetně administrativy," dodala.

Sama si umí představit, že během víkendu naočkuje proti covidu svých 109 pacientů ve věku nad 80 let.

„Musíme však čekat, až bude AstraZeneca. Taková je v tuto chvíli domluva. Vakcíny není dostatek a musí se také počítat s tím, že prvním naočkovaným je potřeba aplikovat druhou dávku,“ dodala šéfka praktiků, kteří sami také ještě nepřišli na řadu.

Do kraje dorazila další dávka

Se zapojením ordinací praktických lékařů do očkování proti Covid-19 se podle hejtmana Josefa Suchánka počítá ve třetí fázi očkovací strategie.

„Vítáme jejich zájem. Využíváme je již v očkovacích místech v nemocnicích. Na očkování v ordinacích praktiků si však ještě budeme muset chvíli počkat. Zcela jistě s nimi budeme počítat ve chvíli, kdy otevřeme očkovací místa mimo nemocnice, až budeme mít mohutné přísuny vakcín,“ dodal.

Do Olomouckého kraje ve středu dorazila další dodávka vakcíny Comirnaty od firem Pfizer a BionTech. Přes původní obavy o dvacetiprocentní krácení, dorazila zásilka obsahující očekávané množství dávek.

Fakultní nemocnice Olomouc, kde je jedno ze dvou distribučních míst, obdržela pět plat. „Přišlo to, co bylo avizováno,“ sdělil Deníku mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Jedno plato obsahuje 195 lahviček vakcíny, což je 1170 dávek, pakliže se ze všech podaří aplikovat šest dávek.