„Loni jsem před svátky pracovala dva měsíce ve stánku v Olympii ve Velkém Týnci. Ochranka tam sice běžně chodila, ale policejní hlídku jsem tam nepotkala snad ani jednou,“ svěřila se šestadvacetiletá studentka Alena Vaňková.

„Letos jsem tam byla několikrát nakupovat o víkendech a nemyslím si, že by se situace nějak změnila. Hromady lidí, ale policistu aby tam člověk pohledal. Přitom si myslím, že by to pomohlo,“ tvrdí mladá žena.

Podobné zkušenosti má i obchodní referentka Lenka Obrátilová, která se nedávno přestěhovala z Olomouce do Brna.

„Myslím si, že to má ochranka i policisté v brněnských obchodních centrech mnohem lépe zajištěné,“ řekla.

Také pracovníci ostrahy supermarketů by v obchodech uvítali více strážníků a policistů.

„Teď před svátky je to tady šílené. Na směně jsme většinou ve dvou a nemáme šanci uhlídat, jestli se tady nekrade. Určitě se nám stalo, že zloděj prošel a my jsme si ničeho nevšimli,“ řekl zaměstnanec jedné olomoucké bezpečnostní agentury, který si nepřál zveřejnit jméno.

Olomoučtí strážníci sice nákupní centra pravidelně kontrolují, ale výše zmíněná Olympie už je na území Velkého Týnce.

„Zaměřujeme se na centra v katastru Olomouce, to znamená Obchodní centrum Haná a Olomouc City. Strážníci každý den hlídají obchody i parkoviště,“ sdělila mluvčí městské policie Lenka Prošková.

Upozornila také na to, že policejní hlídky sledují i dění na vánočních trzích na olomouckém Horním náměstí. „Navíc nám v tom hodně pomáhá městský kamerový systém,“ doplnila Prošková.

Republikoví policisté obchodní centra sice kontrolují, ale spíš nárazově.

„Chodí jak v civilu, tak v uniformách, což má určitý preventivní účinek,“ sdělila jejich mluvčí Marta Vlachová. Nejbližší podobnou akci chystají na příští týden.