Ve čtvrtek zde zahynul jeden z nich, když jej z vozovky smetla dodávka.

VÍCE: Lyžař zemřel po srážce s dodávkou

Plány na stavbu lávky několik let po sobě ztroskotaly na penězích. Letos by to snad mohlo vyjít – na stavbu již úřady vydaly stavební povolení.

„Nehoda se stala přibližně v místě, kde by měla lávka stát. Již jsme o havárii poslali doplňující sdělení na Státní fond dopravní infrastruktury, který bude rozhodovat, zda nám pro stavbu lávky přidělí dotaci,“ sdělil starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD).

Přes čtyři miliony korun na přemostění přislíbil Olomoucký kraj.

„Celkové náklady činí šestnáct milionů. Nyní čekáme na schválení více než jedenáctimilionové státní dotace. Bez ní bychom se do stavby nemohli pustit, obec nemá tolik peněz. Pokud vše vyjde, náš podíl bude tvořit půl milionu korun,“ řekl starosta Martínek.

SOUVISEJÍCÍ: Kraj krájel miliony: pro lávku na sedle i časopis podnikatelů

Rekonstrukce s lávkou nepočítala

Výstavba lávky nebyla oproti očekávání zahrnuta do celkové rekonstrukce zdejší silnice. Při rozsáhlé opravě komunikace vyšlo najevo, že malý úsek cesty v prostoru Červenohorského sedla je na pozemku provozovatele zdejších vleků, šumperského Ski Klubu.

„Stavbu jsme neblokovali a pozemek prodali. Tehdy slíbili starostové Jeseníku i Šumperka, že vybudování lávky podpoří. Jedná se o bezpečný přechod lyžařů z parkoviště na sjezdovky a běžkařů přijíždějících na Červenohorské sedlo. Větší možnost pro pohyb by získala také Horská služba, která jezdí ke zraněným návštěvníkům a převáží je ke své stanici nebo k heliportu,“ vysvětlil místopředseda šumperského Ski Klubu Tomáš Klíma.

Riskantní cesta v přezkáčích

Kladně se k projektu vyjádřila také šumperská policie.

„Rozhodně by mělo jít o bezpečnost chodců,“ podotkl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Situace je každou zimu nepříjemná pro motoristy i pro pěší. Lyžaři se plahočí přes silnici v přezkových botách, které neumožňují rychlou chůzi. Řidiči je mnohdy vidí na poslední chvíli, protože je zde často mlha a padá sníh.

„Jedná se stavbu nadregionálního významu, protože lávka bude sloužit především návštěvníkům Jeseníků. Jejich počet se odhaduje kolem sta tisíc ročně,“ dodal starosta Martínek.

Hana Kubová