Co s tím míní udělat olomoucká radnice? Chce jednat o nových vyhláškách a městským strážníkům tak dát do rukou větší pravomoci.

NOVÝ SERIÁL
Problémem s lidmi bez domova začal nový seriál Olomouckého deníku o bolestech jednotlivých čtvrtí města, které navrhli sami čtenáři.
Celý nový díl si můžete přečíst vždy VE STŘEDU v tištěném vydání Olomouckého deníku

Olomoučtí bezdomovci se scházejí na několika obvyklých místech, která znečišťují, popíjejí zde a obtěžují kolemjdoucí žádostmi o peníze.

Jedním z takových míst je okolí Wurmovy ulice, kde sídlí olomoucká charita. Obyvatelům centra města, kteří žijí poblíž, se chování klientů Charity nelíbí.

„Žijeme v jedné z nejhezčích lokalit města, kousek od Václavského náměstí. Množství odpadků, lidských exkrementů a opilých individuí z blízké charity však dělá z této části Olomouce ghetto. Několikrát v týdnu chodíme s rukavicemi a pytlem a uklízíme obaly od vín, zbytky jídel, oblečení, někdy i matrace a deky. Nemám nic proti Charitě, ale takto by to vypadat nemělo,“ popsala za sdružení obyvatel této lokality Petra Chytilová.

„Navíc má každý bezdomovec psa. Ti však do budovy charity nesmějí, takže kolikrát i hodiny čekají sami před domem. Jde z nich strach. Byla bych raději, kdyby Charita byla někde na okraji města, a ne přímo v centru,“ myslí si Chytilová.

Podle ředitelky olomoucké Charity Ludmily Gottwaldové však o přesunutí nelze hovořit. Budovu totiž loni nákladně opravili.

„Pokud se na nás lidé obrátí, že naši klienti dělají v okolí nepořádek, vždy na místo vyrazí terénní pracovník, který je uklidní a domluví jim. Když to nejde, sám zavolá na místo policii. Snažíme se obyvatelům lokality vycházet vstříc, pravidelně uklízíme a na chování klientů dohlížíme,“ popsala ředitelka.

Bezdomovci vadí také lidem ze sousední čtvrti Hodolany. Shromažďují se u hlavního nádraží a u blízkého supermarketu. Party individuí považují místní za hrůznou vizitku města.

„Bezdomovci si přímo před obchodem udělali veřejné záchodky, odhazují tam skleněné láhve od alkoholu a jsou sprostí na kolemjdoucí. Kolikrát se bojím tudy s dcerou projít, jak bývají agresivní. Policie sem občas zavítá, ale žádný výsledek. Další den jsou tu znovu,“ podotkla třicetiletá Johana Koutná, která bydlí na třídě Kosmonautů, poblíž supermarketu, kde si bezdomovci dávají denně dostaveníčko.

Co na to radnice?

A co na stížnosti obyvatel říká radnice? Plánuje novou vyhlášku, po které už léta většina Olomoučanů volá?

„Radní se při projednávání svého programového prohlášení dohodli na větší podpoře městské policie. Při řešení přestupků, jako je pití alkoholu na veřejnosti, pochůzkový prodej nebo žebrání, by měla mít větší pravomoci,"uvedla mluvčí radnice Jana Urbaníková.

„Hlídky by se proto měly zaměřit především na lokality, kde se shromažďují osoby, které svým chováním opakovaně narušují veřejný pořádek,“ sdělila Urbaníková s tím, že vyhlášku proti požívání alkoholu na veřejnosti bude v nejbližší době projednávat vedení města.

ROZBITÁ TŘÍDA SVOBODY: DOČKÁ SE OPRAVY?

O zoufalé cestě přes centrum Olomouce čtěte ve středu 23. února v tištěném vydání Olomouckého deníku.


NOVÝ SERIÁL O PROBLÉMECH OLOMOUCKÝCH ČTVRTÍ KAŽDOU STŘEDU VE VAŠÍ TRAFICE