„Sám taky stavím. Modely tanků, letadel a nejnověji válečné lodě. Je na co se dívat. Výborná akce,“ hodnotil nadšeně velkou přehlídku v kulturním domě Na Letním Matěj Čech. Do Hluboček přijel z Prostějova.

Na pátém ročníku populární akce se představila zhruba stovka modelářů. „K vidění jsou rarity, špičkové modely, které vyhrávají republikové soutěže. Upozornil bych na papírové modely, u kterých návštěvníci nepoznají, že jsou z papíru. Nádhera,“ popisoval za organizátory Jiří Prokeš, předseda spolku Aviatik-cs Olomouc.

Velkou pozornost poutal obří model historické plachetnice, která plula v bazénku postaveném před kulturním domem. „Jsme rádi, že Petr Šebesta z Klubu lodních modelářů Olomouc dorazil. V poledne se bude z historické galeony střílet,“ přiblížil hlavní „špeky“ přehlídky Prokeš.

Mladí farmáři v Olomouci otevřeli samoobslužný stánek s čerstvou zeleninou bez chemie. Denně jsou v nabídce i vejce nebo květiny. Platí se do kasičky.
Farmáři v Olomouci otevřeli sámošku s čerstvou zeleninou. Platí se do kasičky

V rámci výstavy nabídli organizátoři představení závodních týmů z Dakaru a jejich techniky. Na programu byla beseda o rally Dakar s mnohonásobným účastníkem Dakaru Jaromírem Martincem.

V Měrotíně otevřeli první bezobslužný obchod v regionu. Místní se sžívají s technologickou novinkou. Okouknout fungování prodejny přijeli i lidé ze sousedství, 6. července 2023
Na Olomoucku otevřeli první obchod bez prodavaček. Jak to funguje

Letní modelářskou akci pořádají Stanice mladých techniků Mariánské Údolí a olomoucký Aviatik-cs. Původně před pěti lety nadšenci udělali v Hlubočkách výstavu papírových modelů při příležitosti oslav 90. narozenin architekta Richarda Vyškovského, legendárního autora papírových modelů z časopisu ABC.

„Papíroví modeláři tehdy předvedli krásnou přehlídku jeho modelů, kterých vydal přes 500. Mělo to velký ohlas, takže jsme další rok v červenci v setkání pokračovali. Tak vznikla tradice,“ ohlédl se předseda spolku Aviatik-cs Olomouc.