Zábavní park Krokodýlek chce svou nabídkou oslovit také dospělé. Otevřít má koncem roku.

Předtím se možná opravy dočká i nekvalitní provedení Florykovy ulice, kterou budou návštěvníci do areálu jezdit. Místní by to uvítali, zároveň se obávají zvýšeného provozu.

Dělníci a řemeslníci v lazecké hale pracují zhruba rok. V příštích týdnech a měsících se budou věnovat vylévání podlah, montování atrakcí nebo dozdobení fasády.

Původní představa byla zahájit provoz na jaře, přišlo ale zpoždění.

„Otevřeme asi na konci roku, před hlavní sezónou. Měnili jsme například projekt atrakcí. Nemáme unijní zdroje, dotace ani granty, platíme si to sami," řekl budoucí vedoucí centra Filip Gregůrek.

Náklady se podle něj pohybují kolem čtyřiceti milionů korun.

Dětské centrum Krokodýlek vzniká v bývalé tovární hale podniku Kovo-dřevo v olomoucké čtvrti Lazce

Budování velkého dětského světa Krokodýlek v tovární hale na Lazcích. Stav z května 2014. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Obří nafukovací krokodýl

V rohu haly stojí horolezecká stěna a vedle umělá skála. Brzy by měly přijít další zábavní prvky.

Počítá se s dřevěnou maketou lodi, která bude stát mezi jezírkem s vodou a loďkami a bazénkem s kuličkami.

„Ještě uvažujeme, že ze skály povede lanové centrum na loď. Druhá půlka haly budou klasické atrakce v podobě skládacích klecí známé z jiných měst," vyjmenoval Filip Gregůrek a dodal, že už se ho několik maminek ptalo, kdy otevře.

Uprostřed centra bude stát jakožto reprezentant názvu tři a půl metru vysoký nafukovací krokodýl. Špička lodi bude využitelná jako pódium a v případě koncertu se ze zvířete vypustí vzduch a vznikne taneční parket.

Pro dospělé plánuje investor posezení nad restaurací, zamýšlí i posilovací stroje nebo tělocvičnu pro zumbu.

Vizualizace dětského světa Krokodýlek v olomoucké čtvrti Lazce

Vizualizace interiéru dětského světa Krokodýlek. Zdroj: Filip Gregůrek

Silnice patří všem

Co už je jisté o něco méně, je odpověď na otázku, jak a kdy se podaří opravit mnohokrát záplatovanou Florykovu ulici, po které se budou rodiny dostávat na parkoviště pro asi sedmdesát aut.

Asi před dvěma lety se probíralo téma, zda by neměla být opět slepá, jak tomu bylo kdysi. Předci současných obyvatel darovali před mnoha lety cestu městu, aby z ní udělalo asfaltku.

Nyní je děsí představa rušného provozu. Ulice totiž zůstala průjezdná.

„Dříve zde byl pouze případný vjezd pro hasiče. Že se do uličky o šířce Wellnerovy ulice nacpe příjezd pro velký areál pro děti je prostě špatně. Nedá se zde otočit, nedá se zde zaparkovat," upozornil v diskuzi na webu Olomouckého deníku obyvatel Florykovy ulice Pavel.

Zástupce dětského světa nicméně podotýká, že silnice patří všem.

„Za dopravu nemůžeme, ulice je obecní, areál je tu už hodně dlouho. Pokud auta stojí po obou stranách, zbývá průjezd asi tři metry, což je problém už teď, když sem třeba někdo jede na stanici technické kontroly stojící vedle," zmínil Filip Gregůrek.

Problémem je i špatný stav silnice, na který si na Lazcích stěžují. Loni experti provedli sondy a potvrdili nekvalitní podloží.

Domluví se na opravě cesty?

Komise městské části se obrátila na odbor dopravy, který následně přišel se studií na opravu vozovky.

„Když ale obesílal všechny dotčené od plynařů po vodohospodáře, společnost, která má na starosti kanalizaci a vodovod si dala podmínku, že pokud by se prováděla rekonstrukce, měla by zahrnovat i opravu jejich sítí. Což celou záležitost prodražuje," řekl předseda komise Radim Schubert.

I přesto je potřeba krátkou ulici s několika domy spravit.

„Stojíme za lidmi a snažíme se vedení města přesvědčit, že je potřeba špatný stav komunikace řešit," dodal lazecký předseda.

Město nyní jedná s investorem, zda by se na opravách cesty nepodílel.