Olomoučané se tak využití obrovské plochy s rozpadajícími se budovami nedaleko centra města v dohledné době nejspíše nedočkají.

Areál má nyní ve vlastnictví společnost Net Media Group a.s.. Ta sídlí v Praze a jako popis své práce uvádí správu majetku.

Chátrající bývalý armádní areál u Velkomoravské ulice v Olomouci

Co se na místě bude dít, ale odmítá sdělit.

„V současné době se řeší prodej, to je za naši společnost všechno," odpověděl na otázku případných vyhlídek muž, jehož číslo bylo v dokumentu územního plánu uvedené jako kontaktní telefon na pražskou firmu. Své jméno ale odmítl sdělit a později už na telefonáty a SMS zprávy neodpovídal.

Situace bude ale daleko komplikovanější, podle výpisu z katastru nemovitostí je na bývalé vojenské sklady vystaven exekuční příkaz k prodeji.

Firma tak podle všeho těmito objekty zaplatí za dluhy, které má.

Je možné, že celý areál se nakonec dostane do veřejné dražby, za jak dlouho a jestli vůbec, je ale otázkou.

Opuštěný areál bývalých armádních skladů u Velkomoravské ulici v Olomouci

Opuštěný areál bývalých armádních skladů u Velkomoravské ulici v Olomouci. Autor: DENÍK/Veronika Vimmerová

Armáda ženijní sklady prodala za 53 milionůJeden z nejrozsáhlejších vojenských areálů v Olomouci, kterého se armáda zbavila před pěti lety, od 80. let využívalo vojsko jako ženijní sklady a v tamních dílnách vojáci prováděli drobné opravy ženijní techniky.
Ministerstvo obrany původně požadovalo za šestnáctihektarový pozemek s více než třiceti objekty a železniční vlečkou minimálně dvěstě deset milionů korun. Marně.
„Areál ústředních ženijních skladů Nový Svět v Olomouci byl nakonec prodán za 52,86 milionů korun v pátém kole výběrového řízení, které bylo vyhlášené 7. září 2010," připomněl mluvčí resortu obrany Jiří Caletka.
V rukou soukromého vlastníka však rozlehlý areál na atraktivním místě chátrat nepřestal. Při prodeji se armáda nezajímala, co kupec s majetkem zamýšlí, takže poznatky o jeho plánech nemá.
„V případech prodeje ministerstvo obrany záměry dalšího nakládání s nemovitostí nezjišťuje," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany. Co bude s areálem dál, do toho resort obrany mluvit nemůže. „Způsob dalšího využívání majetku ministerstvo nemůže ovlivnit," dodal Caletka. (tau)

Primárně k výstavbě domů

O budoucnosti areálu toho mnoho neví ani město.

„Plocha je v uzemním plánu vedená jako smíšená obytná, což znamená, že je primárně určená k výstavbě domů. Ale není to podmínkou. Mohou tam vyrůst i administrativní budovy nebo obchody," vysvětlil vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu Marek Černý.

Dodal také, že z toho důvodu se s prostorem nepočítá pro průmyslové využití.

„Podle současného územního plánu v místě určitě žádná průmyslová zóna vzniknout nemůže," doplnil.

Záměry současných majitelů jsou radnici neznámé.

„Nikdo ze zástupců společnosti nás prozatím nekontaktoval," doplnil Marek Černý.

Areál bývalých armádních skladů mezi řekou Moravou a Velkomoravskou ulicí v Olomouci

Areál bývalých armádních skladů mezi Novým Světem a Novými Sady v Olomouci. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Odkup městem? Nemožné

Jakákoliv výstavba v areálu je ale ošetřena regulačním plánem. I přestože je tedy v soukromých rukou, všechny záměry bude muset nejprve schválit město.

Možnost, že by areál pro stavbu zmíněných objektů město od soukromých vlastníků odkoupilo, reálná není.

A to ani v případě, že by se pozemky dostaly do dražby.

„Z finančního hlediska je prakticky nemožné, aby město do případných dražeb takovýchto nemovitostí vstupovalo," upozornil náměstek primátora Jaromír Czmero.

Stejně tak připustil, že radnice nemá o záměrech společnosti Net Media Group a.s. žádné informace, čímž se osud celého areálu ocitá na mrtvém bodě.

Opuštěný areál bývalých armádních skladů u Velkomoravské ulici v Olomouci

Opuštěný areál bývalých armádních skladů při pohledu přes Moravu od Nových Sadů. Autor: DENÍK/Veronika Vimmerová

Místo pro něco smysluplnějšího 

O tom, že na zchátralé budovy není pěkný pohled, ví své především místní.

„Bydlím na Přichystalově ulici a každý den chodím okolo s pejskem na procházky. Ty rozpadlé budovy vypadají hrozně," popisuje Věra Majznerová.

Na skoro dvaceti hektarovém pozemku by si dokázala představit něco daleko užitečnějšího.

„Je to obrovská plocha, na které by se dala postavit spousta věcí. Opravdu citelně tady chybí například hřiště a prostor pro maminky s dětmi. Pokud si chtějí jít někam hrát, musí až do parku, na tomto konci města toho pro ně mnoho není," dodává.

Sama budovy pamatuje ještě z dob, kdy sloužily svému původnímu účelu.

„Jako malá jsem sem často chodívala za tetou. Tehdy to bylo vojáků, kteří tam měli nejspíš sklady. Teď už jsou budovy k ničemu a měly by uvolnit místo něčemu smysluplnějšímu," shrnuje Věra Majznerová. 

Veronika Vimmerová