ZŠ Mozartova

S přáním krásných prázdnin předávala v pátek ráno Pavla Repová, třídní 5B. Základní škola Mozartova v Olomouci vysvědčení.

S dětmi se zároveň viděla naposledy, někteří po prázdninách odchází na gymnázium, zbytek postupuje na druhý stupeň.

Předávání vysvědčení na ZŠ Mozartova v Olomouci„Z vysvědčení jsem šťastná, mám samé jedničky. Na prázdniny pojedeme s babičkou k moři," prozradila jedenáctiletá Barbora Kohoutová z Olomouce.

Podotkla, že vysvědčení s malými jedničkami si domů nosí každý půl rok, na prázdniny se ale těší.

„Pojedeme na chlapu a budu jen doma, odpočívat nebo jezdit na kole," plánovala si páťačka.

Vysvědčení měla třídní učitelka 5B. nachystaných celkem 27, nakonec ale rozdala o tři méně.

„Dvě děti už odjely na dovolenou a jedno bohužel onemocnělo," uvedla Pavla Repová.

Skoro polovina její třídy byly jedničkáři, prozradila však, že dětem největší problémy dělal český jazyk. Naopak nejlépe jim tohle pololetí šla přírodověda.

Stejně jako děti, tak i jejich třídní učitelka se na letní volno těší.

„První měsíc opravdu odpočívám, jezdím na dovolené. Druhý měsíc mi je už dlouhý, těším se do školy a na děti. Koncem srpna začíná už i příprava," doplnila Pavla Repová.

ZŠ Rooseveltova 

Poslední den školního roku na ZŠ Rooseveltova v OlomouciVysvědčení v pátek přebralo i prvních pět tříd na základní škole Rooseveltova v Olomouci. Děti tentokrát nemusely do školy pospíchat.

„Dnes začínáme až v devět hodin, abychom se nemuseli nikam honit a žáci si třeba mohli trochu přispat," usmála se vedoucí pracoviště Hana Procházková.

Škola v Rooseveltově ulici je součástí Fakultní základní školy a Mateřské školy Olomouc v Holečkově ulici.

Prvňáci si zazpívali oblíbenou písničku o koťátku, podarovali paní učitelku Boženu Mikušovou květinami a bonboniérami a zamířili na dvorek, aby se spolu s ostatními kamarády poslední den školního roku na památku vyfotili.

ZŠ Demlova

Poslední den školního roku na ZŠ Demlova v OlomouciPoslední školní den mají děti mnohem raději než ten první. To platilo v pátek i o žácích základní školy Demlova, kde učitelé rozdávali vysvědčení.

Ve škole pro 600 dětí byla už od rána radostná atmosféra. „Všichni už se hrozně těší na prázdniny," komentovala úsměvy malých školáků ředitelka Anna Dobrovolná.

I na šestnácti dětech ze 3. B bylo vidět, že myšlenkami už jsou na koupališti nebo u babičky na chalupě.

Po osmé hodině naposledy usedly do lavic, aby od paní ředitelky vyslechly shrnutí školního roku a úspěchy svých spolužáku v jednotlivých třídách. Když přišla řada i ně, všichni si radostí zatleskaly. A když se potom z rozhlasu dozvěděly, že budou mít od čtvrté třídy jinou třídní učitelku, zavládlo naopak velké zklamání.

Jakmile se paní ředitelka rozloučila i s deváťáky, kteří konec školního roku prožívali asi nejemotivněji, začla se u tabule předávat vysvědčení výměnou za květiny nebo čokolády. Děti si navzájem ukazovaly známky, chválily se za vyznamenání, nebo řešily, kdo má více omluvených hodin. Pak už následovalo jen přání paní učitelky, aby si užily prázdniny, a dva měsíce volna mohly začít. (ond)

Bohuňovice

Předávání vysvědčení na základní škole v BohuňovicíchKvětiny, bonboniéry, lízátka, ale především vysvědčení. To vše se dnes ráno předávalo v první třídě základní školy v Bohuňovicích.

Prvňáci dorazili do školy tentokrát s neobvyklým nadšením a své lavice doslova zaskládali krásnými dary pro paní učitelku. Když vešla do třídy se složkou plnou bílých lejster, všichni žáci rázem umlkli a zvědavě pokukovali po papírech ležících na katedře.

„Jste tu všichni, tak myslím, že můžeme začít. Vezmeme to pěkně odzadu," zahájila s úsměvem slavnostní předávání vysvědčení učitelka Iveta Nováková.

Děti postupně začali brát nachystané dárky pro svou třídní a docházeli před tabuli. Směsice nadšení, zvědavosti ale i respektu a nervozity byla znát u všech žáků. Potřesení rukou, přání krásných prázdnin a oboustranné poděkování. Každý prvňáček k významnému listu se známkami dostal také lízátko.

Když se s vysvědčením v rukou usedali zpět do lavic první školáci, třída byla opět plná typického ruchu a povyku. Dokonce se to neobešlo bez všem důvěrně známého napomenutí od učitelky, která byla za chvíli obležená množstvím kytic.

„Dostal jsem samé jedničky. Tušil jsem to už dopředu, takže jsem se na vysvědčení hodně těšil," řekl Samuel Blažek.

Nebyl jediným spokojeným prvňákem, který dostal své první vysvědčení v životě.

„Mám taky samé jedničky. Za odměnu mě rodiče vezmou někam na pohár," neskrývala nadšení Klára Pazderová, kterou ze všeho nejvíce ve škole bavila matematika.

„Dávejte o prázdninách pozor, a nezapomeňte si opakovat, co jste se naučili," rozloučila se Iveta Nováková s dětmi, na které už na chodbě čekali zvědaví rodiče. (mbr)

Dolany

Slavnostní ukončení školního roku na Základní škole Aloise Štěpánka v DolanechTři sta šest žáků prvního a druhého stupně Základní školy Aloise Štěpánka v Dolanech na Olomoucku završilo v pátek úspěšně uplynulý školní rok. Nikdo nepropadnul a žádnému žákovi nemuseli třídní učitelé na vysvědčení snížit známku z chování.

„S vyznamenáním prospělo sto osmdesát pět žáků, z toho sto šedesát na prvním stupni," vypočítal Petr Pirliomov, ředitel dolanské základní školy.

Naposledy usedlo do lavic třiatřicet absolventů dvou devátých tříd. Obě se rozloučily s učiteli i personálem, 9. B navíc svého třídního učitele Pavla Janáčka a ředitele Pirliomova obdarovala při slavnostním ukončení u budovy základní i mateřské školy šerpami a také klíckami s křečky džungarskými.

Radost, kterou při loučení ovšem doprovodily i slzičky, mohou mít všichni deváťáci, každý je totiž přijatý na střední školu.

Tři budou studovat na gymnáziích, pětadvacet se bude učit na středních školách s maturitou a pět žáků půjde na odborná učiliště. 

Krčmaň

Písničkou v září všechno začalo a dnes taky skončilo. Na vysvědčení dostalo všech šest školáků krčmaňské malotřídky vedle hodnocení za práci v jednotlivých předmětech také pochvalu za to, jak se po celý školní rok snažili.

V malotřídce v Krčmani převzalo vysvědčení šest dětíKantorka Anna Tesaříková si nemohla přístup dětí k učení a škole vynachválit.

„Tak kterou si dáme?" vyzvala šestici nastrojených školáků jejich učitelka. V lavicích se okamžitě zvedlo několik rukou. „Pod tou naší starou lípou," navrhla Terezka.

Jakoubek pak ještě přidal „Morava krásná zem…".

V pohodové atmosféře se poté událo to, na co od osmé hodiny netrpělivě čekaly všechny školou povinné děti.

„Samé jedničky!" zaradoval se Mareček Burian, který jako první převzal známou listinu a našel samé jedničky.

„A podívej se na zadní stranu," ponoukala blonďáčka kantorka. „Pochvala za snaživost," pohladila chlapce po vlasech.

Pochvalu si na konci školního roku vysloužili všichni.

„Jsou tak šikovní, snaživí a jak si navzájem pomáhají. I dětem v mateřské škole. Úkoly, jak zodpovědně plní. Za celý rok nikdo nic nezapomněl," vysvětlovala učitelka a zároveň ředitelka školy vzácnou odměnu.

Za roky učitelské praxe si vyzkoušela, že na pozitivní motivaci a pochvalu slyší děti v malotřídce nejlépe.

Čtyři ze šesti školáků byly dnes v krčmaňské škole naposledy. Od září nastupují do devítiletky v sousedním Velkém Týnci.

„Půjdete do většího kolektivu. Jsme moc šikovní, nesmíte se bát a nesmíte se dát," radila dětem. A o prázdninách si hezky užijte a pomáhejte rodičům. Dávejte na sebe pozor. Na táborech se nepřidávejte k těm zlobivým, nezapomeňte, že jste z Krčmaně, že jste dobře vychovaní," starala se Anna Tesaříková, aby se dětem nic nestalo a prázdniny prožily co nejlépe.