Do prvního ročníku letos nastoupilo sto dvacet nových studentů, spolu s dalšími dvěma ročníky pak univerzitu celkem navštěvuje přes jedenáct set posluchačů.

„Naše univerzita je nejstarší svého druhu v České republice, fungujeme od roku 1986. Standardní doba studia je tři roky, naši studenti tím však nekončí, vybírají si ke studiu další obory. Studium je pro ně životní styl a náplň života," uvedla Naděžda Špatenková, vedoucí referentka Univerzity třetího věku v Olomouci.

Studium je určeno lidem od padesáti let, výjimkou však nejsou ani ti, kterým je přes osmdesát.

„Nejsou to žádné babičky a dědečkové, jsou to lidé duchem i fyzicky velmi mladí. Dnes jsou padesátníci v produktivním věku, věková hranice však zůstala," podotkla s tím, že studium si kursisté platí, tisíc korun na rok.

O jaké obory se senioři zajímají? Atraktivní je pro ně medicína, psychologie nebo třeba společenské vědy. Každá fakulta nabízí specializované běhy.

„Velký zájem je o právo a věřím, že od příštího roku otevřeme specializované studium na právnické fakultě. Máme například kurzy na fakultě tělesné kultury zaměřené na regeneraci lidského organismu. Na fakultě zdravotnických věd nabízíme kurz na péči o zdraví, prevence zdraví. Velmi ho využívají lidé, kteří pečují o své staré rodiče nebo o nemohoucího partnera, výuka je totiž koncipována prakticky," dodala s tím, že u nich nechybí ani počítačové kurzy nebo třeba ty, kde se zájemci naučí pracovat s internetovými sociálními sítěmi.

Univerzita třetího věku je zájmové nekvalifikační studium, nevyplývá z něj žádná profesionalizace nebo vysokoškolský titul. Kdo by se chtěl ještě přihlásit, má poslední šanci.

„Volná místa bychom ještě nějaká našli, výuka už ale začíná. Kdo by měl zájem, měl by se co nejdříve přihlásit," doplnila Naděžda Špatenková.