Součástí expozice je i vyřezávaný betlém sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila.

„Výstavu jsme tentokrát věnovali lidovému prostředí a hanáckému venkovu. S ohledem na současnou epidemickou situaci jsme se rozhodli udělat ji v rámci našich možností - všechny exponáty jsou z depozitáře muzea a oproti minulým letům je o něco menší. Chtěli jsme ale vystavit všech 129 figur Zbořilova betlému a využít i naše sbírkové předměty,“ přiblížila kurátorka výstavy Šárka Krákorová Pajůrková.

Kromě nasvíceného Zbořilova betlému navodily atmosféru první adventní neděle také krásně nazdobené živé jedličky - a to jak originálními českými skleněnými baňkami, tak lidovými ozdobami ze slámy či vizovického pečiva.

„Dnes považujeme vánoční stromeček za samozřejmost, ale na přelomu 19. a 20. století to byla spíše výsada bohatých měšťanských vrstev, zatímco v lidovém prostředí si vystačili jen s nazdobenou větvičkou. Na venkově se vánoční stromky objevily až v období první republiky,“ řekla s tím, že na vesnici se zdobily stromky velmi úsporně.

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Přerově se rozzářil první adventní neděli o půl sedmé ráno.
VIDEO: V Přerově se rozzářil vánoční strom

„Většinou se používaly ozdoby ze slámy a jiných přírodnin, skleněné baňky se v lidovém prostředí nevyskytovaly,“ dodala.

Aby byla iluze hanáckého venkova na výstavě dokonalá, je k vidění i vyřezávaný betlém Bedřicha Zbořila. Sázavský řezbář zhotovil z lipového dřeva nejen biblické postavy, ale i figurky zachycující běžné výjevy ze života na vesnici.

Jeho dílo fascinuje hlavně díky detailnímu ztvárnění postaviček - zachycení radosti na tancovačce i soustředěného výrazu řezníka na zabijačce.

„Betlém má celkem 129 figur a v letošním roce jsme ho vystavili celý. Vznikal na objednávku muzea v letech 1997 až 2017. Dvě poslední figurky jsme získali díky sponzorskému daru občanek Přerova,“ upřesnila kurátorka.

Pro vstup na výstavy v muzeu platí kvůli epidemické situaci přísná opatření. Návštěvníci se musejí prokázat potvrzením o očkování nebo prodělané nemoci a do sálu může současně maximálně deset osob.

„Výstava potrvá až do 9. ledna a zatím jsou v plánu i dílny pro děti a malování baněk. Vše ale bude záležet na aktuální situaci,“ uzavřela.