Za účasti představitelů kraje, měst, osobností nejen z oblasti kultury z celé České republiky, ale i politické reprezentace byly DED oficiálně zahájené krátce před půl jedenáctou dopoledne.

„Naše památky jsou jako moře, na kterém můžeme stavět pilíře našeho cestovního ruchu,“ přirovnal ve své řeči starosta Šternberka Jaromír Sedlák a poznamenal, že právě Šternberk je místem, které velice dobře vystihuje letošní heslo DED, tedy Památky měřené časem.

Město s dlouholetou tradicí hodinářství a místo, kde se jezdí populární závody Ecce Homo.

Kromě slavnostního začátku zde převzala pětice vyznamenaných titul Nositel tradice lidových řemesel. Ocenění dostali například Božena Havartová, která se celý život věnuje výrobě tradičních lidových oděvů a své umění předává i dalším generacím, nebo výrobce hudebních nástrojů Vít Kašpařík.

Na pódiu také při této příležitosti pokřtili novou publikaci Hrady a zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu, jejíž autorem je Karel Kuča. Knihu společně s ředitelkou Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a ministr kultury Václav Riedlbauch.

Celým centrem Šternberka se však nesl především nádech dob minulých v podobě starých veteránů, které obsadily veškeré parkovací místa.

„Moc se mi líbí ten starý bavorák a i ty motorky jsou dokonalé. Vlastně všechno. Nejde říct, co je tu nejhezčí, i když asi vím. Je to ta atmosféra a vše kolem,“ řekl František Strnadel jeden z návštěvníků kochajících se pohledem na vystavené automobilové a motocyklové kousky.

DED jsou celoevropskou událostí, která končí 20. září.