Na neředínský hřbitov zašla v neděli vpodvečer i čtyřiašedesátiletá Jana Juroková.

„Přišla jsem si zavzpomínat. Hlavně na to hezké, co se kdy událo. Hrob jsem vyzdobila už ve středu. Teď čekám na kamarádku a půjdeme se projít společně. Za chvíli se setmí a svíčky budou nádherně svítit,“ těšila se Olomoučanka.

Místem posledního odpočinku procházely davy lidí – dříve narození, celé rodiny s dětmi, i maminky s kočárky. Prostor před hřbitovem se proměnil v malé tržiště. K dostání bylo vše potřebné – květiny, věnce, svíčky, ale i teplé nápoje na zahřátí nebo vařená kukuřice.

„Kolik jsem už prodala svíček? To se těžko počítá. Za den jich mohou být odhadem čtyři stovky,“ řekla Jarmila, jedna ze stánkařek, která prodávala výzdobu na hrob. Na prodejním stolku jí nechyběla termoska s čajem.

„Dnes je hodně velká zima, takže lidé nakupují méně. Včera bylo krásné počasí, tak si procházeli hřbitov déle a stavili se i vícekrát. Dnes přišli většinou jen na chvíli, zima je rychle odežene pryč,“ líčila prokřehlá prodavačka.

Na tržbu si však rozhodně nemůže stěžovat. „Žádnou krizi nepociťuji. Naopak – připadá mi, že lidé nakupují více. Chtějí, aby jejich hrob hezky vypadal,“ všimla si Jarmila.

Zaplněná parkoviště

Na parkovišti se mezitím v rychlém sledu střídala auta. Městští strážníci měli pohotovost už od předchozí soboty. Spousta lidí také využila středečního volna a přišla na hřbitov s předstihem.

Největší nápor na hřbitově v Neředíně však byl až o právě uplynulém víkendu. Dopravní podnik vypravil posilové tramvajové vagony. Ti, kteří přijeli autem, se mnohdy museli obrnit trpělivostí – přilehlé parkoviště nemá na nápor takového rozsahu kapacitu.

„Největší nával byl v sobotu dopoledne. Museli jsme dopravu směrovat na Okružní ulici. Po obědě už byla situace klidnější,“ popsala mluvčí olomoucké městské policie Lenka Prošková.

„Strážníci pomáhali lidem zaparkovat i v průběhu neděle. Řidiči museli chvíli počkat, místa na parkování se naštěstí průběžně uvolňovala,“ informovala mluvčí včera večer. Strážníci budou mít zvýšenou pohotovost na hřbitovech ještě celý týden, aby nedocházelo ke krádežím.