Po setmění se na hradě rozsvítily louče a lampy. Před diváky předstoupil majestátní měšťan, který je pozval do soudní síně. Právě tam začal retrospektivní příběh barona, který byl známý jako démon a pekelník.

„A nyní máte jedinečnou možnost omládnout o šest let a podívat se, jak se celá historie vlastně odehrála,“ prohlásil soudce a zavedl překvapené návštěvníky do místnosti, kde se konal pravý středověký bál. Herci a šermíři brilantně zapojovali do své hry i diváky.

Někteří okusili víno, jiní si zatančili menuet. Největší potlesk ale sklidil pán, který se nechtěně stal milencem krásné baronky, načež musel bojovat se žárlivým Trenkem. V závěru představení pak jako soudní porotce rozhodl o tom, aby baron Franz Trenk strávil zbytek života ve vězení na Špilberku.

„Baron byl skutečný šlechtic, jehož ostatky jsou uloženy v brněnské kapucínské hrobce,“ vysvětlil vrchní šermíř Jarek Vaculík. Se svojí skupinou a zhruba dvacítkou nejrůznějších představení navštěvuje přes léto hrady a zámky po celé republice.

„Hodně záleží na počasí, ale také na tom, jaká na představení přijde skupina lidí. Tady ve Šternberku je to hodně příjemné, diváci přijali naši hru a skvěle se bavili,“ řekl Vaculík. Představení si užívali i samotní herci a šermíři.

„Šermuji teprve tři roky. Začátky byly krušné, ale člověk se naučí ledacos,“ vysvětlil Alexander Vöröš, který se ve hře představil jako dráb, tanečník, nebo karbaník.

„Šermíř musí mít určitý talent, ale také postřeh a obratnost,“ řekl student, který má dle svých slov přes léto asi čtyři volné dny sám pro sebe. Zbytek prázdnin tráví v historických kostýmech s kordem v ruce.