„Jsem tady už podruhé. Poprvé jsem byla ve čtvrtek, kdy na ledu bylo ještě více vody, než dnes. Teď už je to lepší,“ ukázala na kaluže vody Kateřina Špunarová.

Její starší bratr porovnával s loňským kluzištěm na Horním náměstí.

„Loni to bylo trochu lepší, ale až bude víc zima, tak se to ještě zlepší,“ řekl Alexandr Špunar. Skupinku mladých bruslařů doplňoval ještě jejich kamarád. „Na to, jak to vypadá, je to dobrý. Už jsem spadl, takže jsem už bohužel mokrý,“ doplnil sourozence Ctirad Jarma.

O tom, že led ještě není dokonalý ví správce ledové plochy dobře.

„Naším největším nepřítelem je slunce. Nevadí nám, když je pod mrakem. Ono je taky devatenáct stupňů, takže to přes den nataje. Po páté odpoledne stáhnu vodu z plochy stěrkou a už je to mnohem lepší. Brzy se má ochladit, tak to pak už bude v pořádku,“ uvedl správce kluziště Zdeněk Králík.

Lidé bydlící na Dolním náměstí si stěžovali na hluk, který vychází z agregátů, který vytváří led.

„To bylo způsobeno tím, že jsem museli používat kromě elektrického i dieslový, ale teď máme jen elektrický, který je mnohem tišší. Až bude větší zima, tak agregát poběží pouze někdy přes den. V noci to nebude potřeba,“ informoval Králík.

Zatím se bruslí krátce, takže se ne ledě nestalo žádné zranění.

„Určitě se nějaká zranění objeví. Z loňska máme zkušenosti většinou s pády. Loni jsme měli nejtěžší zranění, když se sedmdesátiletá paní, která se posilnila několika punči, rozhodla, že si zabruslí. Odnesla to zlomeninou stehenní kosti,“ uvedl zdravotník z olomouckého Českého červeného kříže Martin Lubušký, který dohlížel na bezpečí bruslařů.

To, že je alkohol u dospělých bruslařů problém, ví i správce. „Kluziště je otevřeno do desíti do večera. Klasický obrázek je, že o tři čtvrtě na deset se lidi, co tu popíjí rozhodnou bruslit. Tomu se snažíme zabránit. Opilé lidi na led nepouštíme,“ uzavřel Králík.