Už po osmnácté si obyvatelé Samotišek během hodových slavností připomenuli výročí vyhoření obce a žádali patrona hasičů, svatého Floriána o ochranu před požáry. Tento starý zvyk předchozí režim zakázal a lidé ze Samotišek jej mohli oživit až v roce 1990.
Jednou z iniciátorek obnovení tradice v tom čase byla i Marie Utíkalová s manželem.
„Před mnoha lety v Samotiškách vypukl velký požár, který zničili více než třicet domů. Další rok šli obyvatelé prosit svaté, aby se to už více neopakovalo. Od té doby se z toho stala každoroční tradice,“ řekla Utíkalová, která se dodnes podílí na organizaci slavností.
„S tímto zvykem je spojený také průvod, který z kapličky v Samotiškách vynáší vyzdobený kříž a nese jej až do baziliky na Svatém Kopečku. Průvod vede mládenec s družičkou a jsou jakýmisi velvyslanci celé vesnice. Je velice příjemné vidět, že i mladí lidé mají zájem o tuto tradici,“ pokračovala.
V průvodě se každoročně objevuje velké množství dětí a mladých lidí v hanáckých krojích.
„V průvode jsme byl už po čtvrté. Je to pěkná místní tradice, kromě toho to dělám tak trošku i kvůli své babičce, kterou vždy potěší, když se průvodu zúčastním,“ řekl Lukáš Utíkal, který se do průvodu také zařadil v tradičném hanáckém oděvu. Ty si děti půjčují od svých sousedů, nebo si je občas nechávají také šít.
Hody pro Samotišky nejsou spojeny jenom s náboženským a tradicionálním významem, obyvatelé je vnímají i jako důležitou společenskou událost.