Živo na něm bylo i o uplynulém víkendu. „Je to už tradice, že otevíráme v březnu. Ze začátku jsme měli otevřeno jen o víkendech, pak ale jednou v březnu bylo krásně a my jsme si řekli, že by bylo škoda neotevřít i ve všední den. Ale chodíme jen dvě prohlídky, v 11 a 13 hodin. Víkendy máme otevřeno od 10 do 14 hodin,“ vysvětlila kastelánka hradu Zuzana Šulcová a doplnila, že chtěli ukázat, že hrad žije i v zimě. „Že tady nesedíme schovaní a nečekáme na jaro. Lidé mají možnost prohlédnou si hrad v komornější sestavě, nejsou tady davy návštěvníků, jako v létě. My jsme rádi, že v létě přijíždí velké skupiny, ale teď je prohlídka intimnější a je i víc času na dotazy,“ pokračovala kastelánka.

Prodejní výstava nabízí, jak minerály, zkameněliny, tak i šperky
Olomoucké Mineral Expo nabízí šperky i minerály

Zimní trasa, jak se prohlídková trasa jmenuje, prochází místnostmi, kde nejsou parkety, nabízí pohled zbrojnice, kaple nebo do schodišťové haly. Prošla si ji i Pavla Juřicová s dětmi a manželem. Do Bouzova přijeli z Boskovic. „Jeli jsme cíleně. Dočetli jsme se, že v březnu je otevřená zimní prohlídka a moc se nám to líbilo. Podíváme se sem ještě někdy v létě,“ řekla mladá žena.

Až ze slovenské Skalice přijela i paní Gabriela s dětmi. „Přijeli jsme cíleně, nikdy jsme na hradě nebyli a jsme unesení. Ubytovali jsme se v Bouzově v hotelu a z okna vidíme na hrad, je to krásné,“ řekla žena.

Hlavní sezona se otevře od 1. dubna. „V letošním roce jsme připravili prodloužení základní trasy a prodloužení delší trasy. Návštěvníci se dostanou do prostor, kam chodívali jen při speciálních příležitostech. Navíc jsme zvyšovali vstupné, tak jsme si říkali, že bychom návštěvníkům mírné zvýšení o dvacet korun chtěli kompenzovat právě tím, že jim nabídneme prostory, které běžně neviděli. Je to nejmladší křídlo hradu před přestavbou, které pak bylo určeno jako byt velmistra Německého řádu. Uvidí jeho pracovnu, ložnici a pokoj sluhy,“ nalákala Zuzana Šulcová. Prozradila, že nedávno se na hradě natáčela i slovenská pohádka. A ještě v květnu by se měly dotáčet scény v interiéru.

Jaromír Jágr ve třetím čtvrtfinále Prostějov vs. Kladno
Jágr na Hané neslavil, Prostějov vyhrál na nájezdy a v sérii snížil

Aktuálně se v hlavních místnostech hradu uklízí, parkety se připravují na pastování a třeba na věži se utírá prach a vyhání se mouchy, které tam přezimovaly. „Je to taková běžná příprava, jako když chystáte chalupu po zimě,“ pousmála se kastelánka. Nový je v průjezdu orientační systém, připravuje se reinstalace hradní zbrojnice. První akcí na hradě ale budou Velikonoce. „Hrad bude velikonočně vyzdobený, budou tady velikonoční aranžmá. Chystáme ve zbrojnici výstavu na téma česká šlechta ve službách evropské diplomacie. Už teď je ale přístupná výstava k sedmistému výročí první písemné zmínky a i letošní rok je věnovaný tomuto výročí,“ doplnila Zuzana Šulcová.

Při požáru zahradní chatky se lehce zranila osoba.
V Olomouci hořela zahradní chatka, obyvatelka se dostala včas do bezpečí