Desítky lidí se v sobotu v Drahanovicích usadili ve zdejším prostranství u Černé věže. Někteří přišli na hody cíleně, někteří si tady udělali náhodnou zastávku.

„I když je počasí nestále, dlouho jsme plánovali výlet na kolech. Zastavili jsme se nakouknout a dali jsme si tu něco do žaludku," řekl Ondřej Pavelka, který se tady zastavil s přáteli. Kulisa v podobě vystoupení folklorního souboru Lipa z obce Velké Vozokany jim zastávku navíc zpříjemnila.

„Hodová oslava nese podtitul Setkání národů pod Černou věží. Spolupracujeme a navštěvujeme se s kolegy na Slovensku. Na výměnu jezdí například řemeslníci, kteří navštívili například Mochovec, Mlyňany, či Viesku nad Žitavou. To platí i o folklorních souborech. Část programu hodů je i na hřišti. Nemáme zde žádnoýkulturní dům, ale v roce 2003 jsme otevřely rekonstruovaný areál u naší Černé věže, kde se odehrávají i další veřejné akce," popsal na místě starosta Drahanovic Ivo Richter.

V Drahanovicích se ve středu uskuteční hlavní mše, která bude vrcholem hodových oslav. Místní kostel je zasvěcený svatému Jakubovi.

V Senici se stříkalo i skákalo

V akčnějším a dynamičtějším duchu se nesla hodová sláva v sobotu odpoledne o několik kilometrů dál. Program zábavy v Senici na Hané patřil dětským návštěvníkům. Ti se zabavili při plnění úkolů na několika stanovištích. A proto, že pořadateli byli zdejší dobrovolní hasiči a házenkáři, nechybělo stříkání proudem vody na terč jako při požárním útoku či hod prstencem na cíl. Skákalo se tu v pytlích, malovalo na obličeje.

„Hody připravujeme už po několikáté. Všechno jsme začali plánovat čtrnáct dní předem. Snažili jsme se vyjít všem vstříc. V programu byla zábava pro teenagery, děti i starší generace, " prozradil Jiří Osyka, který je členem SDH. Na hody sem chodí s rodinou pravidelně Zdena Falharová.

„V podstatě si tu tak všichni pomáháme. Výtěžek ze vstupného půjde na podporu obou zmíněných sdružení. Nakoupí se třeba míče. Je tu dobrá atmosféra a je dobře, že se lidé scházejí," poznamenala. Hlavním aktérem na programu bylo podvečerní vystoupení bubeníků z formace Jumping drums. V Senici na Hané mají kostel svaté Máří Magdalény.