„Ty jsou tradiční akcí, která se letos koná šestým rokem. Poslední dva roky však má trochu jiný charakter, než mívala dříve. Bývala to vyloženě dobová akce, kdy na jedné scéně byli jen šermíři a řemeslníci. Poslední roky jsme tuto akci rozšířili na plochu celého města, dobovou část jsme zachovali, ale ta už je pouze jen v parku Míru. Další, folklórní část, se konala dopoledne před gymnáziem u rybníka. Letos jsou Benátky v rytmu tance,“ uvedla Hana Vogelová, hlavní pořadatelka a ředitelka Městského klubu Litovel.

Hlavní scéna pak na návštěvníky čekala na náměstí, kde se od rána střídaly koncerty. „Chtěli jsme, aby si každý z návštěvníků našel to své. Takže co kapela, to jiný žánr,“ řekla Vogelová.

Hudební část tak začala dechovou hudbou z partnerského města z Polska, své hity zazpíval Michal Hrůza, diváky roztančil Burana Orffechester nebo folk-rocková legenda AG Flek a na rockery odpoledne čekala Bára Basiková s Michalem Pavlíčkem.

„Letošní slavnost měla zakončit skupina Peha, bohužel jsme se však v pátek dozvěděli, že zpěvačka skupiny Katka Knechtová, je po operaci, ale naštěstí se nám kapelu podařilo nahradit výbornou první slovenskou superstar Katkou Koščovou. Tento koncert byl doprovázen videoprojekcí, což je letošní novinka,“ vysvětlila pořadatelka.

V sobotu se návštěvníkům také otevřela radniční věž i možnost proplout na loďce pod litovelským náměstím.

„Každým rokem zpřístupňujeme radniční věž a atrakcí jen téhle slavnosti je jízda na pramici na Nečízu pod náměstím, kterou každoročně využije tolik návštěvníků, kolik jsou schopni naši brigádníci uveslovat. Je to rarita města, jindy než v tento den se tam lidé nedostanou,“ připomněla Vogelová.

Litovli se říká Hanácké Benátky proto, že leží na šesti ramenech řeky Moravy. „Nečíz, je jedno rameno řeky Moravy, které ještě nikdo nezasypal, lidé se tak mohou podívat na klenby, které jsou pod náměstím. O tuhle atrakci je zájem a tak ji stále zachováváme, i když je s tím spousta starostí,“ vysvětlila.

„Je to dobré, až na ty pavučiny. Je to tam nízké, je tam tma, ale jinak hezké. Když jsme jely loni poprvé, hodně jsme se bály, vypadá to strašidelně, ale jinak je to hezké,“ doplňovaly se kamarádky Kateřina Jedličková a Pavla Buláková z Litovle, které se včera pramicí projely.

I dalším návštěvníkům se na celodenní akci, zakončené ohňostrojem líbilo. „Líbí se mi tady. Hlavně muzika, přijeli jsme si hlavně poslechnout AG Flek, to nás zajímá,“ řekl Pavel Jedlička z Olomouce.

I přesto, že letošní Hanácké Benátky skončily o tomto víkendu, pořadatelé už pomalu začínají přemýšlet nad tím, jak bude slavnost vypadat v roce příštím.

„Přípravy už musíme zahájit v lednu. Jestliže chceme tuhle akci uspořádat, musíme vypracovat projekt a spoustu žádostí. Už loni se nám podařilo, že nás hodně podpořil Olomoucký kraj, takže díky němu se tahle akce může konat. Ale samozřejmě přispělo také město Litovel a pak sponzoři. Částka na slavnost se pohybuje více jak půl milionu korun,“ doplnila Hana Vogelová.