Stavba má šest set místností a její kapacity využijí akademici, kteří byli dosud roztroušení po celé Olomouci v budovách v Hejčině, na Třídě Svobody nebo v Křižkovskéo u­lici.

Již od minulého týdne probíhá horečné stěhování. Začátek dalšího semestru tak zastihne fakultu s kompletním vybavením. Zatím však se starým nábytkem – Úřad pro hospodářskou soutěž totiž zrušil zastavil výběrové řízení na výběr dodavatele nového mobiliáře.

Přírodovědci budou od nynějška na dvou místech: biologické obory zůstávají v areálu v ulici Šlechtitelů v městské části Holice, ty ostatní se soustředí do nové budovy.

„Součástí areálu jsou kromě pracovišť matematiky a informatiky či věd o Zemi také pracoviště chemie a fyziky,“ uvedla proděkanka pro výstavbu Eva Tesaříková.

„Není to jen obyčejná budova s učebnami a kabinety, ale spíše taková malá fabrika,“ komentoval velikost a zázemí nového sídla rektor univerzity Lubomír Dvořák.

Přímo v šestipatrové budově se odehrálo show, kterému přihlíželi lidé z univerzity i z politiky včetně předsedy dolní komory parlamentu Miloslava Vlčka nebo náměstka ministra školství Jakuba Dürra.

Na slavnosti, kterou provázel moderátor Jakub Železný, zahrál Jura Pavlica s Hradišťaněm. Ten podle svých slov kdysi sám v Olomouci studoval a bydlel na kolejích 17. listopadu a dodnes s láskou na toto období vzpomíná.

Jiří Korn zahrál se svým 4tetem a poté názorně předvedl, jak fungují základní fyzikální zákony při partičce biliáru.

Karel Páral