Návštěvníci jej v neděli odpoledne mohli potkat na zámeckém nádvoří v Náměšti na Hané, kde představoval několik renovovaných kočárů a nabízel v jednom knížecím i krátké svezení.

„S kočáry jsem začal před více než desíti lety, když jsem domů pořídil první bryčku, která potřebovala opravit. A to spojení tradice a řemeslné práce mě už nepustilo,“ popsal své začátky Obr.

Nakonec jezdil po okolí Čech nad Kosířem, odkud pochází, a sháněl se po dalších, zapomenutých vozilech šlechty a vyšších stavů. Přívést je zpět do původní honosnosti přijde podle něj v závislosti na typu zhruba na milion korun.

„Snažím se si všecky práce dělat sám, a proto jsem se musel spoustu věcí naučit. Objednávám si zahraniční literaturu, ale velkou část dovedností jsem si svojil jako samouk. Teď už ale mám na restaurování i licenci,“ vysvětlil Obr, který při budování arcidiecézního muzea dokonce krátce spolupracoval na renovaci biskupského kočáru.

Instituce a zámky se v dnešní době už na něj obracejí samy. „Příští rok bych chtěl hlavně otevřít nové muzeum kočárů přímo v Čechách pod Kosířem, kde jsem od obce koupil pozemek. Tam by měli být zachovány ideální podmínky jak pro depozit jednotlivých exponátů, tak i pro jejich prezentaci lidem,“ řekl o svých plánech do budoucna Obr.

Podívat se na práci mistrů kolářů mohou zájemci také na jejich velkém mezinárodním setkání, které se uskuteční 16. a 17. srpna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.